Na poliklinike v Seredi bude od septembra nová onkologická ambulancia

Na poliklinike v Seredi bude od septembra nová onkologická ambulancia

Zdravie     Iveta Tóthová    
 
Odborných lekárov je v Seredi nedostatok a pacienti musia často za diagnostikou alebo liečbou cestovať do okolitých miest. V prípade ak rodina nevlastní vozidlo alebo ak sa jedná o vážne stavy, tak je dojazd za lekármi komplikovaný.
 
Nová onkologická ambulancia
 
Onkologickí pacienti musia v súčasnosti na vyšetrenia či na chemoterapie cestovať najbližšie do Galanty, Trnavy poprípade Nitry či Bratislavy. Od septembra by nová ambulancia onkológie mala byť aj na poliklinike v Seredi. Nachádzať sa bude na 1. poschodí budovy B.  Momentálne tu prebiehajú rozsiahle rekonštrukčné práce, no už o niekoľko týždňov by ambulancia mohla prijať prvých pacientov.
 
Poskytované služby
 
MUDr. Kristína Rumanová hovorí, že nová onkologická ambulancia bude poskytovať služby zamerané na liečbu a dispenzarizáciu onko pacientov i paliativnu onkológiu. "Zatiaľ budeme ošetrovať už diagnostikovaných pacientov, ale v budúcnosti máme v pláne vykonávať i preventívnu onkológiu. To znamená, že zdraví pacienti, ktorí majú obtiaže, podozrenie alebo len záujem sa nechať podrobne vyšetriť, tak môžu v ambulancii o túto službu požiadať, avšak takéto vyšetrenie si pacient bude plne hradiť sám. Takéto úkony zdravotné poisťovne nepreplácajú," doplnila pre Seredské novinky MUDr. Kristína Rumanová.
 
Ordinačné hodiny a objednávanie
 
Ordinačné hodiny budú v pracovné dni  od 7:00 do 14:00 hodiny okrem jedného dňa v týždni, ktorý bude podľa zákona určený ako sanitárny. Ide totiž o rizikové pracovisko, na ktorom sa bude podávať napríklad chemoterapia. Podľa predbežných plánov by po telefonickom dohovore  mali byť pacienti objednávaní na konkrétnu hodinu.
 
Prijatie nových sestričiek aj pacientov
 
Onkologická ambulancia momentálne prijme do pracovného pomeru zdravotné sestričky. Zároveň MUDr. Kristína Rumanová oslovuje aj onko pacientov s možnosťou navštevovať od cca septembra novú ambulanciu priamo v Seredi. V prípade záujmu píšte správu na : kontakt alebo volajte na tel.čislo 0919176653
 
Chceme vrátiť ľudskosť a dostupnosť do zdravotníctva
 
MUDr. Kristína Rumanová bude jednou z lekárov, ktorí budú v ambulancii ordinovať.  9 rokov pracovala na uznávanom Masarykovom onkologickom ústave v Brne. "Teraz sa snažime obdobný systém ako v Brne vytvoriť  aj na Slovensku. Radi by sme opäť zaviedli do zdravotníctva ľudskosť a dostupnosť pre každého. Ďalej by sme chceli skrátiť čakacie doby na vyšetrenia a následné stanovenie diagnózy. Vieme, aký stres zažívajú pacienti počas tejto doby a našim cieľom je zmierniť tento psychisky náročný čas," dodala na záver MUDr. Kristína Rumanová
 
Na poliklinike v Seredi bude od septembra nová onkologická ambulancia