Nordic Walking - prispieva k fyzickému aj duševnému zdraviu človeka

Nordic Walking - prispieva k fyzickému aj duševnému zdraviu človeka

Šport     Iveta Tóthová    
 
Obdobie prázdnin a dovoleniek je ideálnym časom vyskúšať niečo nové. Čo takto zobrať do rúk palice a skúsiť severskú chôdzu? O čo ide,  ako takáto chôdza prospieva zdraviu a aká je správna technika tohto športu, sa dozviete v nasledujúcom rozhovore s  Mgr. Ing. Vlastou Klačanskou, inštruktorkou Slovenskej asociácie Nordic Walkingu.
 
Pani Klačanská Vy bývate v Galante ale pochádzate z menšej dedinky blízko Serede. Tu ste chodili na strednú školu, v Seredi máte rodinu, veľa priateľov a známych. Ako ste nám prezdradili, máte naše mesto rada, milujete prechádzky popri Váhu, cez camping až do Čepeňa. Rada by ste s Nordic Walking oslovila aj ďalších záujemcov zo Serede.  NW v preklade znamená severská chôdza. Vysvetlite, prosím čo to znamená?
Severská chôdza vznikla naozaj na severe, vo Fínsku. Prvé fotografie z chôdze s paličkami sú z Fínska v r. 1930, keď ju fínski bežkári začali robiť ako svoj letný tréning. Prvé palice boli teda dlhé, bežkárske. Vo svojom vývoji sa paličky menili a na Slovensku  vznikol NW v r. 2013. Ako jedna zo zakladateliek NW bola terajšia prezidentka SNWA p. Lucia Okoličányová. Mimochodom, teraz vyhrala v súťaži Slovenka roka v kategórii „šport“.
 
Opíšte nám techniku NW?
Kráčanie je najprirodzenejší pohyb ľudského tela. Aj pri chôdzi s paličkami poznáme rôzne štýly, najpoužívanejší je trekingový štýl a NW. Ja sa venujem a trénujem modernému NW. Vykročí sa štýlom opačná ruka opačná noha, pohyb paličkou je viac za telom ako pred telom. Lakte sú vystreté, palička sa za telom púšťa zo zovretia ruky a pri pohybe dopredu sa znovu pevne uchopí. Pohyb paličkou pred telo je cca 30% a za telom cca 70%. Pri tejto chôdzi rotujú ramená a celá horná polovica chrbta. Pri správnej chôdzi NW sa do pohybu zapája až 650 svalov, t.j. 90% svalstva celého tela. Panva je mierne podsadená, nohy smerujú rovno, kolená sú prirodzene, pozeráme smerom dopredu.
 
Prečo sú pri severskej chôdzi potrebné palice a čím sú špeciálne?
Severská chôdza sa chodí s paličkami na NW. Tieto paličky sú vybavené úchopovou rukavičkou, ktorá umožňuje paličku za telom vypustiť z prstov a znovu ju uchopiť. Trekové paličky majú pútko a toto by ste s nimi neurobili. Paličky sú ultraľahké, je dobré ak majú korkovú rukoväť – na absorbovanie potu z ruky, ukončené sú kovovými hrotmi. Gumové násady sa na paličky dávajú iba pri preprave, kvôli bezpečnosti.
 
Aký je rozdiel medzi NW a trekingom?
Niektoré rozdiely medzi NW a trekingom som už spomínala. Je to pohyb rúk, pri NW sa chodí s vystretými lakťami, pohyb je z 2/3 za telom, pri trekingu sa lakte ohýbajú a pohyb je prevažne pred telom. Zdravotné benefity vyplývajúce z chôdze sú ďaleko vyššie pri NW ako pri trekingu.
 
Vyžaduje sa pri NW špeciálna obuv?
Odporúča sa pevná obuv s pevnou špičkou a voľným členkom. Samozrejme sa prispôsobujeme počasiu. V zime a za dažďa sa odporúča  goratexová nepremokavá obuv, v lete poslúžia tenisky. Neodporúča sa chodiť v šlapkách, v sandáloch s voľnými prstami, pätou, v labilnej obuvi.
 
Vy robievate kurzy NW. Je o túto športovú chôdzu záujem?
Záujem o túto športovú aktivitu neustále rastie. Na Slovensku je vyše 2000 členov NW. Každý absolvent mini kurzu má možnosť vstúpiť do Slovenskej asociácie Nordic Walkingu a byť aktívnym členom. Zúčastňovať sa rôznych zaujímavých aktivít, ako je prehliadka hradov – history walking, teraz sa vrátila skupina od Balatonu, kde absolvovali  nádherné vychádzky v úchvatných dedinkách okolo Balatonu. Napr. koncom augusta sa organizuje walkerský zájazd do Dánska... tých aktivít je nespočetné množstvo. Výhodou tohto športu je, že človek môže chodiť sám, príp. so psom v okolí svojho domova alebo sa môže zúčastniť hromadných aktivít, kde nájde partiu veselých a priateľských, rovnako naladených ľudí.
 
Aké sú benefity Severskej chôdze  na zdravie človeka?
Pobyt na čerstvom vzduchu spojený s aktívnym pohybom, prospešným chrbtici, pohybovému aparátu, mozgu, psychike -  je balzamom na telo a dušu pre každú vekovú kategóriu ľudí.
Zdravotné benefity získané  správnou technikou a pravidelnou  chôdzou moderného NW sú vedcami dokázané a NW pomáha pri:
 
- Zlepšovaní kondície pohybového aparátu, odstraňovaní bolestí chrbtice, prevencii proti osteoporóze
- Rehabilitácii pooperačných stavov pohybového aparátu,
- Ozdravení kĺbov pri artróze a artritíde,
- Redukcii nadváhy a obezity,
- Zlepšuje prácu lymfatického systému a napomáha odplavovať toxíny z tela
- Urýchľuje rekonvalescenciu pri karcinóme prsníka
- Odstraňuje bolesti chrbta,
- Rýchlejšie navracia do normálneho života pacientov pri prekonaní onkologických ochorení,
- Pri srdcovo-cievnych ochoreniach a iné civilizačných chorobách – zvyšuje sa príjem kyslíka, srdcová frekvencia,
- Chorobách dolných dýchacích ciest- chôdzou sa zvyšuje činnosť pľúc, prečisťujú sa dýchacie cesty,
- Je  dokázané, že walkeri, ktorí pravidelne a správnou technikou praktizovali NW sa úplne vyliečili z diabetes 2.typu,
- Odstraňovaní porúch učenia u detí, odstraňovaní depresií a iných neurologických ochorení,  
- Odstraňovaní problémov s metabolizmom a trávením,
- Výborné výsledky sa dosiahli pri liečbe alergií a astmy a tiež pri liečbe neurologických chorôb (Alzheimerova a Parkinsonova choroba, skleróza multiplex),
- Výrazný posun v prospech zdravia nastáva aj pri onkologických ochoreniach a nízkej imunite
(tieto zdravotné benefity sú uvedené a  rozpísané v knihe Lucie Okoličányovej Moderný nordic walking kráčame za zdravím).
 
Pre koho severská chôdza vhodná a pre koho naopak nie? ( vek, váha, pohlavie )
Severskú chôdzu – NW môžu chodiť už deti od 5 rokov,  horná veková hranica nie je ohraničená. Záleží na každom záujemcovi, či chce robiť niečo pre svoje zdravie, či je rád na čerstvom vzduchu, či má rád prírodu a spoločnosť ďalších ľudí. Myslím, že nasilu sa nedá robiť nič. A ani severská chôdza nie. Samozrejme nie je vhodné chodiť vtedy, ak je človek akútne chorý, ak má liečebný režim, ktorý mu neumožňuje vykonávať chôdzu, pohyb rukami a pod.
 
Čo odkazujete začiatočníkom, aby ich severská chôdza neodradila ale vytrvali pri nej?
Je dôležité naučiť sa správnu techniku chôdze NW. Mnohí „paličkári“ sa naučili chodiť sami a nacvičili si nesprávny postoj, nesprávny pohyb rúk, chodia s rukami pred telom, zohnutými v lakťoch, ich ramená a chrbát sa nehýbu. Tieto zlozvyky sa dosť ťažko odstraňujú, viem to podľa seba . Ale pevnou vôľou a neustálym chodením a samokontrolou sa človek naučí správnu techniku NW.
 3 – hodinový minikurz NW je tým prvým krokom, kde treba začať. Pod dohľadom inštruktora sa naučiť správnu techniku chôdze a potom je chôdza NW  potešením a každodenným relaxom.
 
Koľko Vy km osobne týmto štýlom prejdete pri jednom tréningu a koľkokrát týždenne sa NW venujete?
Najviac som prešla na inštruktorskom kurze vo Vysokých Tatrách v dosť náročnom teréne – bolo to asi 16 km, denne sa snažím chodiť aspoň do polí v okolí môjho bydliska aj so psom, niekedy do mesta, na Kaskády, minimálne 5 km pri každej vychádzke. Paličky nosím so sebou na výlety, na dovolenky. Je to telocvičňa, ktorá vás nič nestojí.  Chodiť NW sa dá v každom počasí, sťažené podmienky sú pri silnom vetre  a vo vysokej tráve. Všetko ostatné je len vecou správneho oblečenia.
 
Viete o ľuďoch zo Serede, ktorí sa tejto chôdzi pravidelne venujú?
Nie, nepoznám. Viem, že pri Váhu po hrádzi chodia ľudia s paličkami ale chodiť  technikou NW som tam nikoho nevidela. Ale to neznamená, že sa NW v Seredi nikto nevenuje. Rada spoznám ľudí, ktorí robia NW v Seredi alebo ktorí sa to chcú naučiť. Prvý minikurz v rozsahu 3 hodín sa bude konať 14. 7. 2022, prihlásiť sa dá cez www.snwa.sk, minikurz Sereď, alebo môžete kontaktovať Akadémiu lektorov Slovenska Galanta telefonicky na č. 0907 581 900 .Budú aj ďalšie termíny, každý mesiac, raz v Galante, raz v Seredi. Na zimné mesiace som termíny zatiaľ nevypísala, uvidím, aký bude záujem o kurzy teraz v letnom a v jesennom období.
 
Mnohí, najmä starší ľudia si palice kupujú skôr ako oporné a nedodržujú Vašu vyššie opísanú techniku. Ak takých ľudí stretnete, máte tendenciu ich upozorniť a vysvetľovať?
Viem o tom, vidím takýchto ľudí v skupinkách chodiť aj po Galante ale nikdy som im nezačala sama vysvetľovať, že nesprávne chodia. Ak sa ma sami nespýtajú ako to chodím, tak ja ich nato neupozorňujem. Našim walkerom sa naopak stalo v Bratislave, že ich jeden pán upozornil, že nesprávne chodia. Vraj len víria prach a neťukajú paličkami pred telom. Obidve strany mali zo seba zábavu. Je na každom ako sa rozhodne, či do seba investuje cenu minikurzu 30 € a naučí sa chodiť správne a vyťažiť zo severskej chôdze čo najviac zdravotných benefitov alebo ostane pri starej trekingovej technike a nebude nič meniť.
 
Nordic Walking - Nordic Walking - Nordic Walking - Nordic Walking - Nordic Walking - Nordic Walking - Nordic Walking - Nordic Walking - Nordic Walking -