Iba malá úvaha

Iba malá úvaha

Udalosti a ľudia     Ľubomír Veselický    
 
Uvažujem nad tým, koľkí z účastníkov pietnej spomienky, konanej v Seredi v pondelok 4. 6. 2022 pri pamätníku legionárov na Námestí republiky vedeli, kde sa  miesto  pripomínanej bitky teda  Zborov nachádza. Halič ako pomenovanie regiónu  mnohým nič nehovorí a presnejšia lokalizácia Zborova nie je v článkoch o tejto akcii  uvedená. Možno jeho vzdialenosť cca 120 km východo  -  južným smerom od Ľvova budú tými reálne predstaviteľnými súradnicami.  S prípravou účasti na tomto akte si pán štátny tajomník Tomáš Oparty zrejme veľa práce nedal, keď na facebookovej stránke ministerstva vnútra je táto informácia:
 
Ministerstvo vnútra SR  4. júla o 10:47
 
VZDÁVAME HOLD TÝM, KTORÍ SÚ PRE NÁS SYMBOLOM MIERU A BLAHOBYTU
Štátny tajomník ministerstva vnútra Tomáš Oparty sa spoločne s generálnym riaditeľom Sekcie verejnej správy Adriánom Jenčom a prednostom Okresného úradu v Galante Jánom Duranským dnes zúčastnil pietneho aktu, ktorý sa konal pri príležitosti 105.výročia bitky pri Zborove. Táto obec je jedna z tých, ktorá bola počas I. svetovej vojny ťažko skúšaná.
Stala sa jedným z významných historických symbolov slobody v dejinách Slovenska. S bitkou Zborov pri Seredi sa spájalo množstvo smutných ľudských osudov, ako aj významných osobností slovenských dejín.
,,Dovoľte mi vyjadriť v mene rezortu vnútra hlboké ďakujem, že som sa mohol zúčastniť tejto významnej udalosti a vzdať na pietnom mieste hold a úctu tým, ktorí sú pre nás symbolom pokoja, mieru a blahobytu.
Skláňam sa pred statočnosťou tých, ktorých sme si prišli v dnešný deň uctiť,” povedal Tomáš Oparty, štátny tajomník MV SR.“
 
V súvislosti s týmto aktom ma napadla ešte jedna myšlienka.
Bola by sa akcia uskutočnila  aj vtedy, keby sa Zborov nenachádzal na území Ukrajiny ale o zhruba 1 300 km východnejšie , teda na území Ruskej federácie?
 
 
Iba malá úvahaIba malá úvaha