Zážitky na celý život z chorvátskeho ostrova Pag

Zážitky na celý život z chorvátskeho ostrova Pag

Udalosti a ľudia     PhDr. Mária Cicáková - Centrum pre deti a rodiny Sereď    
Deti z CDR Sereď  /detský domov/, sa v júni 2022 zúčastnili letného pobytu v Chorvátsku na ostrove Pag. Na túto letnú činnosť bolo vybratých 10 detí. Výber detí bol podmienený kritériami správania, prospechu v škole, vlastnej iniciatívy pri rôznych činnostiach, osobnej aktivity a zaangažovanosti, účasti na rôznych kultúrnych a športových a podujatiach…. Vybraté deti sa veľmi tešili a čakali na deň D. Na týždňový pobyt vyrazili s nadšením a plní očakávania dňa.
     Cestou k moru mali zastávku na prekrásnych Plitvických jazerách, kde absolvovali niekoľkohodinovú prehliadku najznámejšieho národného parku v Chorvátsku. Deti obdivovali scenériu vododopádov a kaskád.  Plavbou loďou po Plitvických jazerách mali deti možnosť pozorovať nádhernú prírodu a prírodné úkazy. Výlet v národnom parku sme ukončili jazdou vyhliadkovým vláčikom. Naša cesta pokračovala autobusom na ostrov Pag, kde sme boli ubytovaní v hoteli Belveder. Veľkým, milým prekvapením pre deti bol hotelový bazén a výhodou boli pláže len niekoľko desiatok metrov  od hotela. Deti neskrývali nadšenie a radosť. Veľkou výzvou pre deti bol celodenný výlet loďou Pažským zálivom s kúpaním a šnorchlovaním na niekoľkých zaujímavých miestach dostupných len loďou. Z lode si deti pozreli skalnaté útvary bizarných tvarov, napr. Stádo slonov, alebo Malá Pažská Eiffelovka. Všetky deti využili možnosť preplávať a preskúmať jaskyne v prielive Pažské vráta, ktoré sú z pobrežia úplne nedostupné. Najväčšiu zábavu prežívali deti pri skokoch z hornej paluby lode do mora. Súčasťou výletu bol fishpiknik na lodi. Deti mali možnosť vidieť aj čistenie práve ulovených morských rýb, ich spracovanie a prípravu na grilovanie. Na tomto výlete sa vyšantili aj pri rôznych zábavných súťažiach a dobrej hudbe.  
     Deti z nášho centra boli prvý krát v živote pri mori a tak si aj prvý krát vyskúšali aké je to šantiť, plávať a potápať sa v mori, skákať z lode do mora, šnorchlovať, absolvovať rôzne vodné športy a atrakcie, či len tak ležať na pláži a počúvať šum mora a sledovať lietajúce čajky. Slniečko, kúpanie v mori, v hotelovom bazéne, vodné atrakcie, diskotéka, polnočné kúpanie v mori sú pre deti nezabudnuteľné chvíle radosti. Jednoducho relax pri mori s podnikaním výletov po okolí, čo viac si možno priať. Deťom sa veľmi páčili aj večery ktoré trávili prechádzkami promenádou do blízkeho historického centra. Kochali sa chorvátskou atmosférou, domácou krajinou, ochutnávali zmrzliny, nakupovali drobné suveníry. Tieto nezabudnuteľné dni sa niesli v duchu skvelej zábavy, dobrej nálady a vynikajúcej atmosféry. Tak ako deti s nadšením na pobyt odchádzali, tak aj s ním prišli naspäť. Z rozprávania detí je vidieť aj počuť že boli a sú nadšené, spokojné a nadmieru sa splnili  ich očakávania.
     Je preto veľmi dôležité vyjadriť veľké poďakovanie pánovi riaditeľovi centra Mgr. Jánovi Jankulárovi, ktorý stojí za celým týmto pilotným projektom. Bez jeho ochoty, iniciatívy, pomoci, zorganizovania, finančného zabezpečenia by nebolo možné túto letnú činnosť absolvovať.
 ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG ZÁŽITKY NA CELÝ ŽIVOT  Z CHORVÁTSKEHO OSTROVA PAG