Výstava s názvom Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného

Výstava s názvom Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného

Kultúra a divadlo     Iveta Tóthová    
 
Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a Veľvyslanectvom Nemeckej spolkovej republiky na Slovensku otvorilo 27. júna 2022 unikátnu výstavu s názvom Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného. Výstava bola ocenená Nemeckým futbalovým zväzom (DFB).
 
Múzeum holokaustu k výstave uviedlo, že ide o porovnávanie vývoja organizovaného futbalu v Nemecku a na Slovensku pred a po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Výstava zachytáva implementáciu rasových zákonov od postupného vylúčenia „neárijcov“ z organizovaného futbalu až po snahu o ich fyzickú likvidáciu. V kontexte tejto tragickej histórie prináša Múzeum holokaustu v Seredi príbeh židovského futbalistu
 
„Jim bol jedným z najlepších futbalistov svojich čias a neskôr trénerom. Žiaľ pre svoj židovský pôvod sa musel v období holokaustu ukrývať. Pomáhali mu dobrí ľudia, hráči a funkcionári Slovana Bratislava. Jeho rodičia také šťastie nemali. Koncom roka 1944 ich chytili a deportovali do Koncentračného tábora Sereď. Otca odtiaľ do Bergen-Belsen a mamičku do Ravensbrücku. Oboch tam zavraždili,“ povedal bližšie k výstave vedúci múzea holokaustu Martin Korčok.
 
Výstava vznikla v spolupráci s Veľvyslanectvom Nemeckej spolkovej republiky na Slovensku, Veľvyslanectvom Rakúskej republiky na Slovensku a Slovenského futbalového zväzu. Na vernisáži sa zúčastnili Gábor Grendel - podpredseda Národnej rady SR, Barbara Wolf - veľvyslankyňa Spolkovej republiky Nemecko, Michal Vaněk – spoluautor, kurátor výstavy a Georg Kilzer – vyslanec Rakúska na SR, Samuel Slovák – bývalý hráč a neskôr tréner FC Slovan Batislava .Na podujatí vystúpil aj spevák Peter Lipa.
 
Rasizmus je témou vo futbale dodnes. Aj z toho dôvodu mnohé veľkokluby prijali definíciu antisemitizmu vytvorenú Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu. Kto má záujem, výstavu si v Múzeu holokaustu môže pozrieť do polovice novembra.
Výstava s názvom Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ ŠťastnéhoVýstava s názvom Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ ŠťastnéhoVýstava s názvom Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného