Nastalo pravé leto - vonkajšie teploty sa vyšplhajú k 35 st. C. Čo robiť pri extrémnych horúčavách?

Nastalo pravé leto - vonkajšie teploty sa vyšplhajú k 35 st. C. Čo robiť pri extrémnych horúčavách?

Životné prostredie a príroda     Iveta Tóthová    
 
Pravé leto nenastalo len v kalendári ale napovedajú tomu aj vonkajšie teploty. Meteorológvia hlásia na najbližšie dni teploty, ktoré sa vyšplhajú k 35 st. C. SHMÚ v súvislosti s horúčavami už vydal pre okres Galanta výstrahu I. stupňa, no počas leta nejde o nič výnimočné. Výstrahy majú upozorniť obyvateľov na zvýšenie opatrnosti napríklad na prehriatie organizmu, ktorý môže spôsobiť celkový kolaps. Ten u starších obyvateľov može vo výnimočných prípadoch viesť až k úmrtiu. Prehriatie organizmu sprevádzajú zvýšená teplota, únava, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty.
 
Čo robiť a ako sa správať pri extrémnych teplách? Tu je niekoľko rád:
 
- dodržiavajte pitný režim. Pite po malých dávkach a často, najlepšie nesladené vody, minerálky alebo čaje. Pozor : káva, čierny čaj, mlieko, polievky sa do pitného režimu nezahŕňajú. Káva dokonca odvodňuje.
 
- oblečenie noste vzdušné a ľahké, najlepšie z látky, ktorá saje pot. Deťom dávajte na hlavu šiltovky alebo klobúčiky.
 
-  nezdržujte sa vonku v čase od 11:00 do 15:00 hodiny.  Starší občania ak potrebujú nakúpiť, treba to urobiť skoro ráno.
 
- vetrajte vždy na tej strane, kde nesvieti slnko, najlepšie ráno a večer. Žalúzie treba mať zatiahnuté, aby sa zabránilo prieniku slnečných lúčov.
 
- opatrne aj s klimatizáciou a ventilátorom. Obe zariadenia vedia byť dobrý sluha ale zlý pán. Príjemny chlad môže veľmi rýchlo vystriedať zápal stredného ucha, očí, krčnej chrbtice alebo ramena.
 
- v extrémych teplách sa vyhýbajte ťažkým a vyprážaným jedlám. Najlepšie sú polievky, šaláty, zelenina, ovocie, ryby a hydina.
 
- ak má niekto z vašich blízkych pocíti závrate a mdloby z tepla, treba mu podložiť vyššie nohy a ochladzovať ho.  Pozor tekutiny nepodávať vo veľkom množstve a naraz, ale postupne. Môžete do vody pridať aj trošku soli.
 
- nezabúdajte aj na svojich domácich miláčikov. Aj im je teplo. So psíkmi choďte na dlhšie prechádzky len skoro ráno alebo neskoro večer.  Pozor - rozhorúčený asfalt im môže popáliť labky, A aj oni musia mať k dispozícii dostatok čerstvej vody.
 
- misky alebo malé nádoby s vodou položte aj vo svojich záhradkách alebo predzáhradkách pri obytných domoch. Smäd pociťuje aj hmyz, vtáky a iné voľne žijúce zvieratká.
 
- aj rastliny majú počas horúčav svoje špecifiká, v lete je potrebná výdatnejšia alebo častejšia zálievka než v zime
 
 

 
Nastalo pravé leto - vonkajšie teploty sa vyšplhajú k 35 st. C. Čo robiť pri extrémnych horúčavách?