SBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobody

SBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobody

Šport     Iveta Tóthová    
 
Slovenská basketbalová asociácia aj tento rok pripravila SBA 3x3 Tour 2022. V deviatich regionálnych kolách sa bojovalo v kategóriách MUŽI, ŽENY, U18 CHLAPCI, U18 DIEVČATÁ. Piate kolo sa odohralo na Námestí slobody v dňoch 24. a 25. júna 2022.
 
Trojkový basketbal opäť prilákal viacero tímov nielen zo Slovenska, ale aj celej Európy. Tour nesie status QUEST, čo znamená, že víťaz finále postúpi na jedno z podujatí FIBA WORLD TOUR 2022 do holandského UTRECHTU. Okrem postupu sa súťaží aj o finančnú odmenu, tzv. prize money. V mužskej kategórii 500, 300 a 200 eur, v ženskej 200, 100 a 50 eur.
 
Pravidlá hry
 
3x3 basketbal hrajú dve družstvá po troch hráčoch. Každý z nich môže mať iba jedného striedajúceho. Hrá sa na polke basketbalového ihriska, na jeden kôš. Na hru sa používa špeciálna lopta, určená na vonkajší povrch. Vyhrá ten, kto prvý nastrieľa 21 bodov, alebo družstvo, ktoré má viac bodov po uplynutí desiatich minút. Družstvo má na útok iba 12 sekúnd. Touto hrou sa basketbal dostáva z telocviční viac medzi ľudí, nakoľko sa turnaje odohrávajú na námestiach, pred kultúrnymi stánkami či obchodnými centrami.
 
Zastávka v Seredi
 
Zápasy na Námestí slobody odštartovali v piatok 24. júna. Kids cup zápasy sa odohrali za účasti 37 tímov. Detskí účastníci hrali v troch vekových kategóriách : U13, U11 a U9. Naše mesto zastupovali malí športovci z BK Lokomotíva Sereď, no prišli aj družstvá z Nitry, Trenčína a bratislavského Interu. Kategórie U13 a U11 ovládli hráči BK Inter Bratislava, ktorí napokon porazili BK Nitra. V kategórii U9 zvíťazil tím chlapcov z BK Lokomotíva Sereď.
 
Vo večerných hodinách bol pre všetkých návštevníkov pripravený kondičný tréning v podaní Ritter Raw Gym a joga pod vedením cvičiteľky Nicol.
 
Hlavné kvalifikačné zápasy sa konali v sobotu 25. júna, do ktorých sa zapojilo 38 družstiev. Od rána do večera na troch kurtoch prebiehali kvalitné súboje o postup. Hráčov spontánne prišiel podporiť aj raper EGO, ktorý sa v Seredi zastavil cestou z koncertu v Hlohovci. Okrem odspievej jednej skladby si vyskúšal aj niekoľko hodov na kôš.
 
Na dvojdňový basketbalový maratón prišli povzbudzovať aj diváci. Jednotlivé tímy počas zápasov podávali zaujímavé aj dramatické súboje. Hráči predviedli atraktívnosť 3x3 basketbalu a možno navnadili nových ľudí stať sa priaznivcami tohto športu. Víťazmi piateho regionálneho kola v Seredi sa stal v kategórii mužov team Sonze z Rakúska, medzi ženami sa víťazkami stali reprezentantky taktiež z Rakúska a v kategórii U18 sa víťazom stal team Lufty zo Slovenska.  Tour pokračuje počas nasledujúcich víkendov ďalšími regionálnymi kolami v Komárne, Handlovej a Trenčíne. Finále sa odohrá 13.8. 2022 v Bratislave.
SBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobodySBA 3x3 tour so zastávkou na Námestí slobody