Fidel Castro v Seredi

Fidel Castro v Seredi

História     Mgr. arch. Rastislav Petrovič    
Pred 50-rokmi navštívil Československo na pozvanie Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a Vlády Československej socialistickej republiky prvý tajomník Komunistickej strany Kuby a predseda Revolučnej vlády Kubánskej republiky a neskôr kubánsky prezident Fidel Castro. Fidel Alejandro Castro Ruz (*1926 – †2016) patril medzi najdlhšie pôsobiace hlavy štátu na svete, na Kube vládol nepretržite od roku 1959 až do 2008.
 
Castrova návšteva na Slovensku trvala tri dni. Do Bratislavy priletel v piatok 23. júna 1972, odkiaľ sa so sprievodom vtedajších komunistických papalášov presunul do Nitry. Okrem Bratislavy a Nitry navštívil aj Vysoké Tatry, kde počas poľovačky zastrelil dvoch kamzíkov.
 
Cestou z Bratislavy do Nitry Castrova kolóna áut prechádzala aj cez Sereď. Svedectvo o tom nám zanechal seredský amatérsky fotograf Jozef Kubányi. Jeho fotografie zachytávajú vtedajšiu atmosféru, kedy sa 23. júna čakalo na Castrov príchod a samotný prejazd jeho sprievodu mestom. Ako mi spomínali pamätníci „k hlavnej ceste boli nahnaní seredskí pracujúci a školská mládež, aby srdečne vítali súdruha Castra.“ Ja si pamätám len ako okolo mňa prefrčali autá, ale v ktorom aute sa viezol súdruh Castro si už nepamätám.
 
Kubányiho fotografie sú zaujímavé aj tým, že nám dokumentujú likvidáciu budov na severnej strane hlavnej ulice, vtedajšej Malinovskej. Tie potom nahradili stavby ako bytový dom Hokejka, obchodný dom Jednota a bytovka na Spádovej ulici číslo 1154. Okrem toho vidno aj časť stavieb na južnej strane hlavnej ulice a námestia, bufet pred hotelom Hutník a uzavretú Cukrovarskú ulicu, na ktorej vtedy budovali novú cestu a chodníky. Zaujímavosťou je, že v Seredi boli vyvesené len dve kubánske vlajky (asi viac nezohnali?), jedna visela nad cestou na križovatke pri Hutníku a druhá na veľkom okne dnešnej primátorovej kancelárie, ktorú zo strán lemovali československé a sovietske zástavy.
 
foto: Jozef Kubányi
Fidel Castro v SerediFidel Castro v SerediFidel Castro v SerediFidel Castro v SerediFidel Castro v SerediFidel Castro v SerediFidel Castro v SerediFidel Castro v SerediFidel Castro v SerediFidel Castro v Seredi