Oslava Dňa otcov

Oslava Dňa otcov

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Deň otcov sa na Slovensku slávi tretiu nedeľu v mesiaci jún. Tento rok padol sviatok na 19. jún.  Aj napriek tomu, že u nás je viac známy Deň matiek, aj sviatok otcov pomaly získava svoju popularitu.
 
Tradícia Dňa otcov vznikla v meste Spokane v štáte Washington, ešte v roku 1910. Američanka Sonora Smart Doddová si chcela uctiť všetkých otcov ako bol ten jej. Veterán občianskej vojny William Jackson Smart po smrti manželky totiž sám musel vychovávať šesť detí. Jeho dcéra Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok navrhla, aby podobný mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Popularita sviatku rástla a tretia júnová nedeľa sa postupne stala sviatkom všetkých otcov. V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom stanovil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov.
 
Denné centrum pre seniorov na Jesenského ulici v Seredi na tento sviatok nezabúda a každoročne organizuje oslavy Dňa otcov. Tento rok sa oslavy konali v utorok 21.6. a v hlavnej úlohe boli samozrejme muži. Na úvod kultúrno-spoločenského podujatia sa všetkým prítomným prihovoril vedúci centra Jozef Valábek a a po krátkom prednese poézie vystriedal hovorené slovo spev. Mužské osadenstvo spoločne zaspievalo piesne Na Kráľovej holi“ a “ Mám ja tragač starý.”
 
Po vystúpení boli oslávenci obdarovaní malým darčekom.  Neskôr členovia spevokolu Pohoda prispeli k oslavám nejednou pesničkou a potešili tak všetkých seniorov. Milé podujatie je znakom toho, že aj ľudia vo vyššom veku vedia prejaviť úctu všetkým členom rodiny rovnako.
Oslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcovOslava Dňa otcov