Zážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorov

Zážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorov

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Krásne gesto pripravili pre klientov zariadenia pre seniorov ASTORIA SENIOR HAUS v Hornom Čepeni dvaja dobrovoľníci:  Erik Štefanek a Peter Sabo. Rozhodli sa pre nich zorganizovať zážitkovú cyklojazda na špeciálnom bicykli – rikši.  
 
Erik Štefanek z OZ Mám rád cyklistiku povedal, že sa inšpirovali podobným programom nie len zo zahraničia, ale už aj z niektorých miest na Slovensku. „Seniorov sme na rikši povozili po blízkom okolí. A nebolo to len o samotnom vození sa či vetre vo vlasoch. So seniormi, a to bola väčšina v úctihodnom veku, sme sa aj výborne porozprávali, aj sme si zaspievali či poobdivovali okolitú prírodu. Možnosť zúčastniť sa na takomto nezvyčajnom výlete využili takmer dve desiatky seniorov z tohoto domova sociálnych služieb. Potešujúce bolo aj ich nadšenie a radosť z takejto aktivity."
 
Aktívne trávenie voľného času je pre seniorov veľmi dôležité. Zmena zaužívaného denného režimu, nadviazanie nových kontaktov, komunikácia s ďalšími ľuďmi a v tomto prípade spoznávanie okolia zariadenia im prináša spestrenie, zážitok aj uvoľnenie. Riaditeľka zariadenia Zuzana Galová ponuku jazdy na rikši bez váhania privítala a umožnila tak zrealizovať túto aktivitu aj v našom meste. Ako zariadenie informovalo, išlo o  ojedinelý zážitok, ktorý nejednému klientovi urobil veľkú radosť.
 
"Rikšu nám zapožičala Cyklokoalícia, boli sme ju vyzdvihnúť na radnici v Trnave, kde bola pred tým používaná. Seniorov sme vozili dvaja, ja a Peter Sabo. Je obdivuhodné ako málo stačí k tomu, aby ste potešili starších ľudí a vyčarili im úsmev na tvári. Človek sa zároveň dozvie rôzne osudy ľudí, aj príjemné ale aj tie horšie. V závere však panoval na ich tvárach úsmev a radosť z pekného zážitku," povedal Erik Štefanek a dodáva, že keďže takéto nákladné bicykle zatiaľ nie sú bežnou výbavou, rikša putovala následne ďalej, tentokrát do Bratislavy, kde bude ďalej napĺňať myšlienku pomoci pre sociálne odkázaných ľudí." Ak sa však naskytne príležitosť, určite radi zrealizujeme podobnú aktivitu znova."
Zážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorovZážitková cyklojazda na rikši pre klientov zariadenia pre seniorov