Pozvánka na výstavu: Čo sa skrýva v tme

Pozvánka na výstavu: Čo sa skrýva v tme

Životné prostredie a príroda     Mgr. Branislav Varga,    
 
Ľudia sa podvedome boja živočíchov, ktoré sú aktívne v noci. Napríklad, ak za svetlom do bytu priletí neškodný nočný motýľ, človek znervóznie a začne sa oháňať. Ak ide o veľkého lišaja, slabšie povahy chytá aj panika. Dokonca sa iracionálny strach preniesol aj do nášho jazyka, zlý sen voláme “nočná mora“. Pod ľudovým názvom „mory“ sa v skutočnosti okrem samotných môr skrývajú aj piadivky, lišaje, okáne, spriadače, mole a mnohé iné.
O tom, aké rozmanité motýle sa u nás skrývajú v tme, sa možno presvedčiť vo Výstavnej sieni Vlastivedného múzea v Hlohovci na Rázusovej ulici č. 6 (Robotnícky dom). Od 9. júna do 10. júla 2022 sa tu prezentuje rozsiahla zbierka nočných motýľov Slovenska, ktoré počas 46 rokov zozbieral popredný slovenský zberateľ a chovateľ motýľov Ladislav Miško z Nových Zámkov. Múzeum zakúpilo zbierku v decembri 2021, pričom s počtom 13 304 kusov zbierkových predmetov ide o najväčšiu akvizíciu v 63 - ročnej histórii múzea!  Akvizíciu zbierky Ladislava Miška podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Približne zvyšnú štvrtinu prostriedkov poskytol Trnavský samosprávny kraj.
Na návštevníkov výstavy čaká viac ako 1200 rôznych druhov motýľov, ktoré žijú na Slovensku. Viaceré sú vzácne, preto časť exponátov pochádza zo zahraničia, kde ešte žijú tieto druhy hojnejšie ako u nás. Nájdeme tu tak motýle zbierané v 27 krajinách Európy, či dokonca v Iráne, Sýrii a krajinách strednej Ázie.
Mory sú zvyčajne nenápadne sfarbené, návštevníci sa však presvedčia, že niektoré jedovaté druhy svojím pestrým sfarbením zatienia denné motýle. Iné zasa odstrašujú nepriateľov nápadnou kresbou, ako napríklad najväčší motýľ Európy – okáň hruškový či legendárny lišaj smrtihlav, ktorý bol v minulosti považovaný za posla smrti.
Nenechajte si ujsť príležitosť a príďte si pozrieť na vlastné oči nesmiernu rozmanitosť našej prírody, ktorá sa už vinou človeka stráca. Výstava je otvorená v pracovné dni, okrem pondelka, v čase od 8:00 do 16:00 hod. a v sobotu od 13:00 do 18:00 hod.
 
Mgr. Branislav Varga,
kurátor výstavy
Vlastivedné múzeum v Hlohovci
tel.: 0917 265 505
e-mail: varga.brano@zupa-tt.sk
web: muzeumhlohovec.sk

 
Pozvánka na výstavu: Čo sa skrýva v tmePozvánka na výstavu: Čo sa skrýva v tmePozvánka na výstavu: Čo sa skrýva v tme