Jeden z koncertov Festivalu PRO MUSICA NOSTRA TYRNAVIENSI sa odohral v Seredi

Jeden z koncertov Festivalu PRO MUSICA NOSTRA TYRNAVIENSI sa odohral v Seredi

Kultúra a divadlo     Iveta Tóthová    
 
Festival Pro Musica Nostra je medzinárodný hudobný festival, ktorý sa každoročne koná v rôznych mestách na Slovensku. Cieľom je prezentácia klasickej hudby na špičkovej úrovni a sprostredkovať jedinečný vizuálny zážitok z priestorov historických pamiatok. Aj preto sa koncerty konajú v priestoroch, kde hudba znela ešte za čias panovníkov, šľachty a cirkevných hodnostárov. Koncertnou sálou sa na jeden večer stávajú kostoly, zámky, šľachtické sídla či múzeá.
 
Súčasťou festivalu Pro Musica Nostra Tyrnaviensi sa tento rok po prvýkrát stal aj Trnavský kraj. V  dňoch 6. – 12. júna 2022 sa  koncerty konali a v ďalších dňoch ešte budú konať v pôsobivých historických priestoroch – Divadlo Jána Palárika v Trnave, Kaštieľ vo Voderadoch, Zámok v Hlohovci, Kostol sv. Michala Archanjela v Lančári, Kostol sv. apoštolov Petra a Pavla v Cíferi-Páci a Vinárstvo Terra Parna v Suchej nad Parnou.
 
Jedno zo siedmych vystúpení sa konalo 8. júna 2022 v Múzeum holokaustu v Seredi.  Na tomto mieste sa v minulosti odohrala jedna z najväčších tragédií v dejinách ľudstva. Komornú atmosféru zvýraznili dve kantáty z pera autorov J. S. Bacha (Ich habe genug) a A. Lustiga (Tanec šialených).  "V múzeu sme radi privítali komorný súbor Barocco Sempre Giovane so spevákom Gustávom Beláčkom a hereckých recitátorov Vilmu Cibulkovú, Milana Kňažka a Viléma Udatného. To všetko v réžii Evy Lustigovej, dcéry svetoznámeho spisovateľa a preživšieho holokaust Arnošta Lustiga" , uviedlo Múzeum holokaustu. Vzácny hudobný zážitok v netypickom priestore spojil krásu hudby s miestom hrôzy a utrpenia. Múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Organizátori si vybrali práve toto autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku za miesto konania koncertuMúzeum v týchto dňoch láme historické rekordy. V mesiaci máj mali najvyššiu mesačná návštevnosť a dátum 8. jún priniesol najvyššiu dennú návštevnosť od otvorenia.
 
 
Foto: Peter Vanko
Jeden z koncertov Festivalu PRO MUSICA NOSTRA TYRNAVIENSI sa odohral v SerediJeden z koncertov Festivalu PRO MUSICA NOSTRA TYRNAVIENSI sa odohral v SerediJeden z koncertov Festivalu PRO MUSICA NOSTRA TYRNAVIENSI sa odohral v SerediJeden z koncertov Festivalu PRO MUSICA NOSTRA TYRNAVIENSI sa odohral v Seredi