Vzácny exemplár - sekretár z pôvodného vybavenia seredského kaštieľa

Vzácny exemplár - sekretár z pôvodného vybavenia seredského kaštieľa

História     Iveta Tóthová    
 
Z pôvodného vybavenia seredského kaštieľa sa zachovalo len veľmi málo predmetov.  Preto je dôležité všetko, čo tvorilo jeho súčasť zreštaurovať a uchovať pre ďalšie generácie.
 
OZ Vodný Hrad v minulosti zakúpil secesný sekretár, ktorý tvoril súčasť zariadenia seredského kaštieľa.  Reštaurátor Martin Šmigrovský mal pred sebou neľahkú úlohu - navrátiť sekretáru pôvodný vzhľad. Stav exponátu opísal ako nevyhovujúci. Drevený masív bol napadnutý drevokazným hmyzom, povrch bol celoplošne degradovaný. Na niektorých miestach bola laková vrstva zanesená depozitom v takej miere, že došlo k ich prepojeniu v podobe tmavých škvŕn.
 
Sekretár patril do mobiliáru kaštieľa. Neskôr sa dostal do majetku rodiny panského kočiša, jeho rodina ho predala ďalšiemu kupcovi od ktorého ho OZ Vodný Hrad odkúpilo pre mestské múzeum. Sekretár pochádza z prelomu 19. - 20. storočia a skladá sa z dvoch častí: spodnej skrine s dvoma dvierkami a vrchného nadstavca. Bol vyhotovený z viac druhov drevín ako smrek, jedľa a dub. Horná doska spodnej časti je tvorená masívnou kamennou platňou z čierneho mramoru.
 
Ako Martin Šmigrovský sekretár opísal, estetické hodnoty boli prítomné už pri navrhovaní a konštrukcii exponátu. Ako celok mal ulahodiť oku majiteľa pri každodennom používaní nábytku. Dominantné  boli zdobiace prvky vo forme florálneho ornamentu na dvierkach spodnej časti, rohoch stredného výklenku hornej časti a drobnejšie na čelách zásuviek spodnej časti.
 
Podľa Františka Šmigrovského ( otca Martina ),  ide o "secesný" sekretár, čo bolo posledné slohotvorné obdobie,  v ktorom prevládala výtvarnosť, ornamentálnosť a estetické využívanie rozličných materiálov. V tomto období sa nábytok vyrábal na mieru. Sekretár získalo združenie Vodný Hrad od súkromného majiteľa, ktorý zrejme netušil aký vzácny exemplár vlastní.
 
Sekretár je vystavený v Mestskom múzeu v Seredi, kde si ho záujemcovia môžu prezrieť. Tu je už nejaký čas vystavené aj zrkadlo, ktorého neoslohový rám taktiež patril do pôvodného mobiláru kaštieľa. Neskôr ho dostala darom kuchárka z kaštieľa Hermína Dubayová.  Pochádza z roku cca 1900 a a ako exemplár ho získalo múzeum v roku 2019. Bohato plasticky členený rám zrkadla s florálnou výzdobou a ornamentálnym nadstavcom zreštauroval taktiež Martin Šmigrovský.
Vzácny exemplár - sekretár z pôvodného vybavenia seredského kaštieľaVzácny exemplár - sekretár z pôvodného vybavenia seredského kaštieľaVzácny exemplár - sekretár z pôvodného vybavenia seredského kaštieľaVzácny exemplár - sekretár z pôvodného vybavenia seredského kaštieľaVzácny exemplár - sekretár z pôvodného vybavenia seredského kaštieľaVzácny exemplár - sekretár z pôvodného vybavenia seredského kaštieľaVzácny exemplár - sekretár z pôvodného vybavenia seredského kaštieľa