Polícia varuje pred podvodnými telefonátmi. Skúsenosť majú aj občania Serede

Polícia varuje pred podvodnými telefonátmi. Skúsenosť majú aj občania Serede

Bezpečnosť     Iveta Tóthová    
 
 
Podvodníci, ktorí chcú okradnúť ľudí, majú premyslené rôzne taktiky.  Starší občania sa ľahko môžu stať ich obeťami, preto je ich nevyhnutné pred podvodným konaním varovať.
 
Len pred niekoľkými dňami sme informovali o podvodných SMS správach, ktoré sa vydávali za rôzne bankové inštitúcie. V posledných dňoch polícia v Galante zaznamenala viaceré oznámenia od občanov zo Serede v súvislosti s podozrením na ďalšie podvodné konanie.

Mestská polícia informuje, že vo všetkých prípadoch sa volajúci predstavili ako policajti a v jednotlivých telefonátoch mali uviesť rôzne situácie, ktoré budú nasledovať.
 
Jeden z prípadov mal nasledovný scenár: Údajný policajt uviedol, že chytili osoby, ktoré mali adresu menovanej. V ďalšom telefonáte údajný policajt uviedol, že u menovanej bude policajný prepad. V  treťom telefonáte seniorke volajúci uviedol, že je v ohrození a dotazoval sa, či je doma sama. Jednotlivé hovory podozrivé osoby následne ukončili. Obozretné seniorky následne kontaktovali linku 158 a podozrivé telefonáty oznámili polícii.
 
Ako ďalej polícia uvádza, muži zákona už v minulosti zaznamenali prípady, keď sa podvodník predstavil ako policajt a seniora upozornil, na informáciu, že ho idú práve teraz vykradnúť. Počas hovoru sa dotazoval, či má senior doma nejaké peniaze alebo cennosti a dával mu inštrukcie, ako má ďalej postupovať, napr. ich má vyhodiť von oknom, kde už bude čakať údajný policajt.
 
Obdobné konania sa môžu opakovať. Z uvedeného dôvodu polícia žiada o spoluprácu formou vhodného informovania najmä starších občanov, aby cudzie telefónne čísla nezdvíhali, resp. ak hovor prijmú, aby boli pri komunikácii opatrní, neposkytovali cudzím ľuďom citlivé údaje a situáciu, ktorú im podvodník povie, si vždy preverili.
 
Polícia varuje pred podvodnými telefonátmi, ktoré zaznamenala u občanoch Serede