Areál ZŠ J. A. Komenského zdobia nové moderné cyklostojany

Areál ZŠ J. A. Komenského zdobia nové moderné cyklostojany

Rozvoj a výstavba     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta    
Žiaci Základnej školy J. A. Komenského v Seredi dostali nové a moderné cyklostojany. Majú byť motiváciou k bezpečnému a šikovnému dochádzaniu do školy. V budúcnosti má vyrásť pre školákov aj veľký dizajnový cykloprístrešok.
 
Sereď si dala vypracovať projekt, ktorý štýlovým a lákavým spôsobom rieši odkladanie a zamykanie bicyklov školákov aj zamestnancov školy. Nedávno prvú časť projektu zrealizovalo vedenie ZŠ J. A. Komenského z mestských peňazí. „Staré stojany pre bicykle pred hlavným vchodom do budovy boli v zlom technickom stave, a tak je ich výmena za nové stojany skvelou správou,“ uviedol Erik Štefanek z OZ Mám rád cyklistiku Sereď. So svojim združením sa v Seredi dlhodobo snaží presadzovať ekologické alternatívy dopravy a pôsobí v oblasti ochrany životného prostredia.
 
Stojany pôsobia esteticky, zapadajú do školského prostredia a najmä spĺňajú technické požiadavky pre bezpečné uzamknutie bicykla. Pozitívom je aj vybudovanie spevnenej plochy pod stojiskom. Kapacitne dokážu pokryť aj viac ako 20 bicyklov. Je to zároveň skvelý motivačný nástroj k tomu, aby žiaci, ale aj zamestnanci školy siahli pri dochádzaní do školy po bicykli,“ doplnil Štefanek.
 
Cyklostojany z dielne mmcité sú nadizajnované do verejných priestranstiev miest tak, aby neboli len funkčné, ale aj pekné. Sú vyrobené z recyklovanej a kompletne recyklovateľnej hliníkovej zliatiny. Nesú rovnaké prvky a tvaroslovie, ako mobiliár použitý v aktuálne vynovovanom vnútrobloku na D. Štúra. 
 
Plánom mesta Sereď je neskôr vybudovať spoločný krytý cykloprístrešok pre deti navštevujúce nielen ZŠ J. A. Komenského, ale tiež Cirkevnú ZŠ sv. Cyrila a Metoda Sereď. „Prvotnú myšlienku vzniku moderného a praktického riešenia prístrešku pre bicykle, či kolobežky, prinieslo vedenie cirkevnej školy, ktorá na projekte, v prípade jeho realizácie, bude aj finančne participovať. Projektová dokumentácia krytých, resp. polokrytých cykloprístreškov obsahuje miesto pre 60 kusov bicyklov, má moderný vzdušný dizajn konštrukcie a farebné prevedenie podľa potrieb dvoch škôl, ktoré budú reálne cyklostojany využívať,“ uviedla Zuzana Slahučková, referentka komunikácie a projektov mesta Sereď. 
 
Sereď sa s týmto finančne náročnejším projektom zapojila aj do grantovej výzvy Ministerstva dopravy a investícií SR, ktorej cieľom je podporiť budovanie práve takéhoto typu cyklistickej infraštruktúry v mestách. Na výsledky zatiaľ len čakáme, držte palce.
Areál ZŠ J. A. Komenského zdobia nové moderné cyklostojanyAreál ZŠ J. A. Komenského zdobia nové moderné cyklostojanyAreál ZŠ J. A. Komenského zdobia nové moderné cyklostojanyAreál ZŠ J. A. Komenského zdobia nové moderné cyklostojanyProjektová dokumentácia: cykloprístrešok pre žiakov ZŠ JAK a CZŠProjektová dokumentácia: cykloprístrešok pre žiakov ZŠ JAK a CZŠProjektová dokumentácia: cykloprístrešok pre žiakov ZŠ JAK a CZŠ