Brigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okien

Brigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okien

Životné prostredie a príroda     Iveta Tóthová    
 
V piatok 13. mája zorganizovalo OZ Vodný Hrad v spolupráci s Mestským múzeom v Seredi brigádu na vyčistenie nádvoria seredského kaštieľa spojenú s kvetinovou výzdobou. Do skrášľovacej akcie sa mohla zapojiť aj verejnosť a to nielen účasťou ale aj darovaním kvetov. Dobrovoľníci vyčistili okolie kaštieľa od odpadkov, buriny a vysadili rastliny do pozostatku historických okien.
 
Martina Hilkovičová z občianskeho združenia prezradila, že väčšinu rastlín zakúpila v záhradníctve v Šoporni. Informácia o tom, že práve ich kvetinky ozdobia kaštieľ,  majiteľov veľmi nadchla a boli ochotní poskytnúť aj malú zľavu.  Jedna z dobrovoľníčok Eva Mančíková  prišla pomôcť vysadiť a umiestniť kvety na okenné rýmsi. Ako povedala, táto akcia ju zaujala, lebo sa k nej viaže príbeh barónky Ohrensteinovej: "Bola to skvelá myšlienka výzdobou okien obnovíť históriu.  A ktovie,  možno sa tu duch barónky zvykne  prechádzať a teší ju nielen pohľad na kvety ale aj to, že sme na ňu nezabudli."  S prácami prišla pomôcť aj ďalšia dobrovoľníčka Laura Hilkovičová. Zaujíma ju história a vždy ak je príležitosť  je ochotná podieľať sa na brigádach v okolí kaštieľa.
 
Už tretí rok OZ Vodný hrad zdobí okná na kaštieli v izbe barónky Ohrensteinovej pestrofarebnými kvetmi. Pohľad do okien je umocnený aj záclonou, akoby barónka stále obývala svoje komnaty.  Panstvo Šintava so sídlom na vodnom hrade v Seredi patrilo Esterházyovcom do roku 1860. Posledný majiteľ bol Karol Esterházy ( nar.5.11.1799, Viedeň - 2.10.1856, Viedeň), kedy zadĺžené panstvo kúpila francúzska kňažná Angelicque d`Alsace de Henin van Brienen. V roku 1912 celé panstvo odkúpil priemyselník z Budapešti - barón Heinrich Ohrenstein, ktorý zomrel  v roku 1919.  Mal manželku Kláru, rod. Redlich. Spolu mali tri deti, syna Juraja a dcéry Magdalénu a Vilmu. 
 
Barónka Klára Ohrensteinová mala kedysi nad prejazdom izbu a okná jej zdobili kvety v kvetináčoch položené na kamenných rímsach a zavesené na fasádach. Kaštieľ im slúžil ako letné sídlo, kam dochádzali zo svojej budapeštianskej vily. Po smrti manžela sem prichádzala barónka so svojimi tromi deťmi až do konca 30. rokov 20. storočia. Pestrofarebné kvety v oknách na niekoľko týždňov oživia starú fasádu našej pamiatky.
 
 
Aj keď brigádnikov nebolo veľa, aj tých niekoľko ľudí pracovalo so srdcom. Tak ako aj Rastislav Maxian, ktorý povedal: "Dostal som informáciu o konaní brigády a neváhal som ani minútu. Prišiel som sem, lebo sám mám založené OZ Adamov svet a tak  viem aký dobrý pocit je, keď Vám niekto pomôže. Združenia by si mali podať pomocnú ruku a aj do budúcna rád prispejem ku skrášleniu kaštieľa."  Výsledkom prác je aj minivýstavka fotografií v podchode kaštieľa.
 
 
 
Brigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okienBrigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okien