Pletenie šibákov v TJ Rozkvet

Pletenie šibákov v TJ Rozkvet

Zvyky a tradície     Iveta Tóthová    
 
V TJ Rozkvet Stredný Čepeň sa každoročne v sobotu pred Veľkou nocou koná typicky jarná akcia : pletenie šibákov a príprava na šibačku.  Je venovaná najmä deťom, ktoré sú touto cestou nenásilne vedené k úcte k ľudovým tradíciám.

Veľkonočný šibák alebo inak povedané aj korbáč je jedným zo symbolov Veľkej noci. Počas šibačky nejde o bitie dievčat. Je to rituálny obrad, ktorý má dotykom čerstvého prútia, ako symbolu nového života, dievčatám zabezpečiť mladosť, krásu, sviežosť, plodnosť a ohybnosť. Šibáky sa pletú najmä z 8 a viacerých prútov. Pleteniu korbáčov sa aj dnes na Slovensku venujú zanietení remeselníci - košikári. Medzi takých patria aj Štefan Smolen a Ján Sloboda. Každý rok na ihrisku Rozkvet zhostia úlohy učiteľa a učia deti aj ich rodičov remeslu pletenia.
Ako prekvapenie boli pre deti pripravené veľkonočné balíčky. Nechýbal šibačkový guláš a fotografovanie pri nadrozmernom veľkonočnom zajacovi.
Pletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ RozkvetPletenie šibákov v TJ Rozkvet