Študenti Obchodnej akadémie s JEDLÝMI POHÁRIKMI získali popredné umiestnenia v celoslovenskej súťaži

Študenti Obchodnej akadémie s JEDLÝMI POHÁRIKMI získali popredné umiestnenia v celoslovenskej súťaži

Školstvo a vzdelávanie     Iveta Tóthová    
 
Veľtrh podnikateľských talentov je celoslovenská súťaž študentských firiem, ktorá je súčasťou najväčšieho podnikateľského festivalu v Európe Gen-E. Podujatie sa tento rok uskutočnilo pod záštitou Eduarda Hegera, predsedu vlády Slovenskej republiky a s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. V poradí 27. ročník sa konal 5. apríla 2022 v Bratislave a zapojilo sa do neho 48 študentských firiem a viac ako 700 stredoškolákov. Súťaž organizovala vzdelávacia organizácia  Junior Achievement Slovensko Junior, ktorá už 30 rokov pomáha učiteľom rozvíjať u žiakov základných a stredných škôl podnikavosť, ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť a zručnosti potrebné pre uplatnenie sa na pracovnom trhu, vrátane digitálnych zručností.
 
Na Veľtrhu podnikateľských talentov žiaci Obchodnej akadémie v Seredi so svojou študentskou firmou Ž. A. B. A. ( Žiaci Aplikovanej Biznis Akadémie) získali popredné umiestnenia vo viacerých kategóriách. Na veľtrhu predstavili svoj podnikateľský plán na vlastný výrobok: JEDLÉ POHÁRIKY.
 
Hlavným zámerom tohto produktu je minimalizovanie obalového materiálu.  A práve v tom tkvel úspech žiakov Obchodnej akadémie, ktorí okrem hlavnej ceny získali aj ďalšie ocenenia. Učiteľka Jana Mlynárová uviedla: „Som veľmi rada, že sa naši žiaci zapojili do rôznych výziev počas celého roka, až sa dopracovali k hlavnému cieľu – Veľtrhu podnikateľských talentov. Tu obsadili hneď niekoľko miest a to: 1. miesto – kategória S & T Produkt študentskej firmy – jedlé poháriky, 2. miesto – kategória Nivy Marketingová prezentácia  a Lara Vajdíková prezidentka našej spoločnosti získala ocenenie Manpower Leadership Award."
 
Študenti si vo svojej firme museli prejsť celým procesom výroby. Keďže ekológia je v súčasnosti aktuálna téma, týmto smerom sa uberal aj ich zámer. V prvom rade museli urobiť prieskum trhu a zistiť o čo bude medzi verejnosťou záujem.. Výber padol na jedlé poháriky, ktoré šetria životné prostredie a ako bonus aj chutia.  Materiál, proces výroby, vzhľad – to všetko bolo na pleciach študentov. Ich nápaditosť a usilovnosť napokon priniesli zaslúžený úspech. No týmto sa ich zámer nekončí, práva naopak. Učiteľka Jana Mlynárová pre Seredské novinky na záver povedala : „Vďaka dobrým recenziám a ohlasom od zákazníkov sa žiaci rozhodli pokračovať vo výrobe jedlých pohárikov aj po skončení činnosti študentskej firmy, tento týždeň si na nich napríklad pochutili aj žiaci ZŠ J. Fándlyho, ktorí navštívili našu školu v rámci rovesníckeho vzdelávania O troch grošoch. Majú v pláne aspoň 2x do mesiaca piecť  a plniť ich rôznymi druhmi ovocia.“
Študenti Obchodnej akadémie so svojim JEDLÝMI POHÁRIKMI získali popredné umiestnenia v celoslovenskej súťažiŠtudenti Obchodnej akadémie so svojim JEDLÝMI POHÁRIKMI získali popredné umiestnenia v celoslovenskej súťažiŠtudenti Obchodnej akadémie so svojim JEDLÝMI POHÁRIKMI získali popredné umiestnenia v celoslovenskej súťažiŠtudenti Obchodnej akadémie so svojim JEDLÝMI POHÁRIKMI získali popredné umiestnenia v celoslovenskej súťažiŠtudenti Obchodnej akadémie so svojim JEDLÝMI POHÁRIKMI získali popredné umiestnenia v celoslovenskej súťaži