Ján Himpán je 115 násobný darca krvi

Ján Himpán je 115 násobný darca krvi

Zdravie     Iveta Tóthová    
 
Darovanie krvi je vysoko humánny ľudský čin. Krv je nenahraditeľná ľudská tekutina a nikdy jej nie je dostatok. Zachraňuje ľudské životy a prinavracia zdravie. Pravidelní darcovia krvi si zaslúžia našu pozornosť a uznanie. Sú to skutoční hrdinovia....
 
Ján Himpán patrí medzi priekopníkov bezplatného darcovstva krvi v našom meste. V uplynulých dňoch absolvoval  115-ty odber krvi.  K darovaniu ho priviedla vážna choroba otca. Uvedomil si, aká je krv vzácna a potrebná. Ako bývalý profesionálny vojak začal vo funkcii veliteľa výcvikového strediska organizovať ešte v roku 1993 spolu s vojakmi hromadné darovania krvi. Do roku 1999 zorganizoval odbery krvi v celkovom množstve 1 000 litrov. Spoločne pripravili až 10 000 organizovaných odberov. Za tieto humánne aktivity im minister obrany udelil v roku 1998 ocenenie Vojenský čin roka.
 
Ján Himpán s darovaním krvi neprestal ani po odchode do zálohy. Za jeho vysoko humánnu aktivitu sa stal laureátom ocenenia Vojenský čin roka 2018. Mimoriadnu cenu mu v júni 2019 odovzdal minister obrany SR. Na základe tohto ocenenia bol prijatý aj prezidentkou SR Zuzana Čaputovou.  Od roku 2019 je držiteľom najvyššieho možného ocenenia - plakety prof. MUDr. Jána Kňazovického za 100 bezplatných odberov krvi. Jeho cieľová méta je 120 odberov, k čomu sa pomaly približuje.
 
Ján Himpán sa počas života podieľal na záchrane ľudských životov a pomoci ľuďom v núdzi na viacerých miestach sveta, napr.:  v roku 2003 pri zemetrasení v Iráne, v roku 2005 pri poskytovaní humanitárnej pomoci USA po Hurikáne Katrina, v roku 2006 bol veliteľom stanového mestečka pre l’udí bez domova z Bratislavy a priľahlých krajov. Aktívne sa zúčastnil na záchranných prácach po povodniach v Bulharsku a Rumunsku. V roku 2020 mu bolo udelené Čestné občianstvo mesta Sereď.
 
 
 
 
Jám Himpán je 115 násobný darca krvi