Zapojiť sa do pomoci obetiam vojny na Ukrajine môžete aj v našom meste

Zapojiť sa do pomoci obetiam vojny na Ukrajine môžete aj v našom meste

 
Vojnový konflikt na Ukrajine vyháňa z domovov množstvo ľudí, ktorí prichádzajú do susediacich štátov, hľadajúc dočasné útočisko. Na Slovensku už v týchto chvíľach máme stovky nešťastných a zúfalých ľudí, ktorí utekajú z vlastnej krajiny. Na slovensko-ukrajinskej hranici pribúdajú ďalší, o čom svedčia kilometrové kolóny. Niektorí prichádzajú peši, iba s príručnou batožinou. Aj mnohí z tých, ktorí sa rozhodli neutekať, ale zotrvať vo svojich domovoch sa ocitli v zlej situácii. Všetci títo ľudia potrebujú pomoc a podporu:  materiálnu, finančnú aj psychickú.
 
Trnavská arcidiecézna charita a jej sesterské charity preto sprostredkúvajú pre ľudí v núdzi z Ukrajiny finančnú, potravinovú a materiálnu pomoc ako aj ubytovanie v prípade potreby.
 
Čo môžete darovať
 
Trvanlivé potraviny:
konzervy s mäsom, rybami, paštéty, strukoviny, instantné polievky, zaváraniny, džemy, káva, čaj, cukor, med, soľ, cestoviny, omáčky na cestoviny
 
Potraviny pre deti:
detské príkrmy – sušené materské mlieko, detská výživa, krupica, kaše
 
Hygienické potreby:
toaletný papier, dámske hygienické pomôcky (vložky, tampóny), plienky (všetky veľkosti), vlhčené vreckovky, jednorazové holiace strojčeky, pena na holenie, šampóny a sprchovacie gély, pracie prostriedky, prostriedky na umývanie riadu, dezinfekcia
 
Iné potreby:
teplé deky, spacie vaky, lekárničky a zdravotnícky materiál na potrebu prvej pomoci
 
Termín a zberné miesto v Seredi
 
V termíne od 28.2. do 6.3. môžete darované veci nosiť každý deň pred a po sv.omši ( ráno a večer ) do kostola sv Jána Krstiteľa. V utorok je možné veci doniesť aj do Farskej charity na Novomestskej ulici v čase od 15:15 do 17:00 hodiny. Na inom termíne je možné sa telefonicky dohodnúť na č. 0908179610 u p. Márii Fačkovcovej.
 
Ďalšie zberné miesta
 
Pokiaľ by Vám zberné miesta v Seredi z akéhokoľvek dôvodu nevyhovovali, TTACH zriadila okrem Serede aj ďalšie zberné miesta.
-Galanta, Hlavná 14, kontakt Mária Csikós - Tamás, 0905894023
-Trnava, Skladová ulica 6B Matej Polák: 0948634320
-Hlohovec, OZ Samária – sklad na železničnej stanici, Helena Dzurechová, 0911132828
-Piešťany, Centrum pomoci človeku, Andreja Hlinku 41, Simona Petrušová, 0910 788 031
-Nové Mesto nad Váhom, farská charita - Palkovičova 23, Peter Ochránek 0948090984
-Dunajská Streda, farská charita - Bacsáková 5, Gyorgy Bugár, 0904644950
 
Finančná forma pomoci
 
TTACH informuje, že pomôcť ľuďom v krajine zmietanej vojnou môžete aj finančnou hotovosťou prostredníctvom webovej stránky https://charita.darujme.sk/ukrajina.  Výnos zo zbierky bude použitý na akútnu pomoc ľuďom v oblasti konfliktu, stravu, ubytovanie a zabezpečenie základných potrieb, v spolupráci s ukrajinskou charitou a lokálnou Caritas Donetsk, dlhodobým partnerom SKCH.
 
Ubytovanie pre ľudí z Ukrajiny
 
Ak viete poskytnúť ubytovacie kapacity, prosím, vyplňte registračný formulár https://lnk.sk/clzq
 
Pomoc v oblasti dobrovoľníctva
 
Pokiaľ máte záujem pomáhať, TTACH aktuálne hľadá dobrovoľníkov v oblasti pomoci :
 
- pri usmerňovaní núdznych ľudí, sprevádzanie na úrady, k doktorom
- triedenie trvanlivých potravín, príprava balíčkov v sklade
- distribúcia potravín vlastným autom
- tlmočenie
- v rámci dobrovoľníctva hľadáme tiež odborníkov na poskytnutie sociálnej a psychologickej pomoci a animátorov z farností pre prácu s deťmi
 
Ak chcete pomáhať ako dobrovoľník, kontaktujte TTACH mailom na varga@charita.sk. Do mailu uveďte vaše meno, mesto, kde žijete, oblasť, v ktorej viete pomôcť a váš telefonický i mailový kontakt.
 
Informačný web pre utečencov
 
Štátna firma Slovensko IT v spolupráci s ministerstvom vnútra spustili pre utečencov informačný web v ukrajinskom jazyku. https://ua.gov.sk Web obsahuje všetky potrebné informácie na jednom mieste: ak postupovať po prekročení slovenských hraníc, kde hľadať pomoc alebo dôležité kontakty a pod.
 
 
 
 
 
Zapojiť sa do pomoci obetiam vojny na Ukrajine môžete aj v našom meste