DKaffe – nový priestor na kultúrne vyžitie v meste spojené s občerstvením

DKaffe – nový priestor na kultúrne vyžitie v meste spojené s občerstvením

 
Dom kultúry v Seredi a Správa majetku mesta Sereď zrekonštruovali bývalý klub New York, ktorý sa nachádza v susedstve estrádnej sály DK. Vynovené priestory dostali názov DKaffe a budú určené na rôzne besedy, výstavy či hudobné vystúpenia v úzkom kruhu návštevníkov.
 
Prečo vznikla myšlienka vynoviť tieto priestory nám vysvetlil riaditeľ DK František Čavojský: "V podstate ste to už zadefinovali vyššie, ja len doplním, že všetko zlé je i na niečo dobré. Vzhľadom na fakt, že táto doba priveľmi kultúre nepraje, rozhodli sme sa naše aktivity nasmerovať do vybudovania multižánrového priestoru. Takýto druh priestoru v Seredi absentoval. Všetky kultúrne sály sú projektované na veľkú kapacitu návštevníkov. Jedna časť je koncipovaná ako galéria a priestor pre koncertné, divadelné, čitateľské i kinematografické produkcie. Druhá časť bude slúžiť ako kaviarenský priestor. Stálou expozíciou budú obrazy starej Serede, ktoré zub času odniesol do nenávratna. Obrazy budov budú konfrontované s fotografiami zo súčasného mesta. Kaviareň bude otvorená vždy počas konania kultúrnych podujatí."
 
Rekonštrukciu vykonali pracovníci Domu kultúry a SMS s.r.o. svojpomocne. Výsledkom sú moderné priestory, ktoré ponúkajú miesto pre približne 90 ľudí.  Ako spomenul riaditeľ Čavojský, nejde o typický bar či kaviareň. Posedieť či občerstviť sa budete môcť iba počas podujatí konaných v Dome kultúry. Ide o tzv. kultúrnu kaviareň, v ktorej si vychutnáte dobrú kávičku, pohár vína či chladené pivo pri besedách s autormi, počas výstav umenia alebo koncertoch.
 
Zariadenie DKaffe zaujme už na prvý pohľad. „Knihy, ktoré môžu návštevníci vidieť ako súčasť interiérového vybavenia, pochádzajú z našej knižnice. Všetky tituly boli už vyradené z dôvodu poškodenia alebo opotrebovania. Verejnosť o ne neprejavila záujem a my sme z nich vytvorili zaujímavý prvok,“ povedal riaditeľ DK František Čavojský. 
 
Prvé podujatie má už DKaffe za sebou. Svoju talk show tu mal najpredávanejší slovenský spisovateľ Jozef Banáš. Už o niekoľko dní tu vystúpi so svojim koncertom argentínska rockerka Vanessa Harbek. V marci sa môžete tešiť na začiatok výstavy s názvom Obrazy strateného sveta od autora Pavla Zelmana, ktorý na obrazoch zachytáva historické časti Serede. Naše noviny na niektorých podujatiach konaných v budúcnosti samozrejme nebudú chýbať a atmosféru zachytíme v uverejnených článkoch.
 
Práce na Dkaffe ešte u konca nie sú. V nasledujúcich mesiacoch prejde obnovou aj schodisko a terasa. Riaditeľ DK František Čavojský by do budúcna rád vytvoril aj chodník slávy, v ktorom by boli odtlačky dlaní umelcov, ktorí v Seredi vystúpia: "Áno, práve terasa by mala byť originálnym miestom, kde by namiesto klasickej dlažby boli odtlačky rúk (alebo nôh) osobností spoločenského života, ktoré mesto poctia svojou návštevou. Ale to je všetko iba vízia do budúcnosti."   (foto: Dkaffe)
 
DKaffe – nový priestor na kultúrne vyžitie v mesteDKaffe – nový priestor na kultúrne vyžitie v mesteDKaffe – nový priestor na kultúrne vyžitie v mesteDKaffe – nový priestor na kultúrne vyžitie v mesteDKaffe – nový priestor na kultúrne vyžitie v meste