Pomohlo by meranie rýchlosti vozidiel v obci mestskou políciou

Pomohlo by meranie rýchlosti vozidiel v obci mestskou políciou

Mestská polícia     Ľubomír Veselický    
 
V ostatnom čase neuplynul v Seredi ani mesiac, aby tu nebola nejaká dopravná nehoda. Tu je krátky prehľad:
 
27-28. 11. 2021 Čepeňská ulica vodič pod vplyvom alkoholu poškodil 4 motorové vozidlá parkujúce na krajnici.
20 12. 2021 – Na Čepeňskej ulici  nezvládol vodič  riadenie vozidla VW Passat.
20.12. 2021 – Nehoda na Čepeňskej ulici -  príčina - rýchla jazda vodiča vozidla BMW a nebezpečné predbiehanie. Vodič po nehode ušiel.
13.1.2022  - Opitého muža (J.H.) zadržala v motorovom vozidle hliadka MsP. Privolaná hliadka OOPZ u neho dychovou skúškou zistila 1,28 promile alkoholu v krvi.
15.1.2022 - Havária osobného motorového vozidla na príjazde na most ponad rieku Váh. Okrem vozidla bolo poškodené  aj zábradlie v dĺžke cca 10 metrov.
24.1.2022 Nehoda motorových vozidiel na križovatke ulíc Novomestská – Vinárska.
24.1.2022 Nehoda motorových vozidiel na križovatka ulíc Čepeňská  - Ivana Krasku – Hornomajerská.
 
Šesť dopravných nehôd a opitý vodič zadržaný mestskou políciou v priebehu iba 58 dní.   Kde vidím príčiny?
 
Nízky počet dopravných policajtov vzhľadom na sústavne pribúdajúci počet motorových vozidiel a mladých neskúsených vodičov. O niektorých by pokojne bolo možné povedať aj nezodpovedných a arogantných vodičov.
 
Výsledkom je zotrvávajúci stav   zriedkavých kontrol dodržiavania rýchlosti v mestách a obciach.
Pritom existuje možnosť vec riešiť .   Umožniť zákonom možnosť kontroly dodržiavania rýchlosti v katastrálnom území obce a mesta poriadkovému útvaru, teda  obecnej, či mestskej polícii. Nekonanie Ministerstva vnútra v tomto smere ma už niekoľko rokov utvrdzuje v tom, že jeho príčinou je strach z nenaplnenia  rozpočtovej položky PZ SR v časti príjem z pokút. Informáciu o tom, že „V roku 2021 sa na území Slovenskej republiky stalo celkom 11 869 dopravných nehôd, čo predstavuje pokles oproti roku 2020 o 6 dopravných nehôd.“  vôbec nevnímam ako skvelý výsledok vo vývoji dopravnej nehodovosti,  ale iba ako správu o tom, že sa výrazne nezlepšíme ani v ďalších desiatich rokoch.  
V stopäťdesiatčlennom zákonodarnom zbore a vláde SR sa žiaľ o doplnení  zákona o obecnej polícii v časti § 12 a – Oprávnenie zastavovať vozidlá, sa  priestor pre rozhodnutie smerujúce k znížení nehodovosti v sídelných útvaroch stále nenašiel.
Pomohlo by meranie rýchlosti vozidiel v obci mestskou políciou