Naši skauti neodolali čaru zimnej turistiky

Naši skauti neodolali čaru zimnej turistiky

Hoci sa do hôr vyberáme väčšinou počas teplejších dní, výlety v zasnežených horách počas krátkych zimných dní sú čarovné. Kto zažil túto stvorenú krásu, v ktorej nachádzame jej autora, ten letí sa vrátiť opäť do studenej nádhery túžiac zachytiť každý lúč zubatého slnka v trblietkach zasnežených kopcov. Podobne aj skauti z oddielu Divé zvery využili zasnežený sobotný deň na zimnú turistiku. Vybrali sme sa smerom k obci Vrbové do Prašníka za výhľadom na Orlie skaly odkiaľ sa nám naskytol nádherný výhľad na juhozápad Malých Karpát s vrcholom Zárub.  Po náučnom chodníku sme si na tabuliach pozreli faunu a flóru, zaujímavé boli aj jaskynné výklenky zvané Veľká pec a Malá pec. Takýto výlet však začína už pár dní vopred dôkladnou prípravou a plánovaním. V prvom rade je dôležitý výber trasy. V zime vyberáme menej obtiažne trasy v nižších polohách, lebo napadnutý sneh, klzký terén alebo lavína môže z túry vytvoriť záchranársku akciu. Volíme radšej kratšie trasy, keďže krátky deň a menej hodín svetla nám nehrá príliš do karát.
Počasie je najdôležitejšia premenná, podľa ktorej sa rozhodujeme, či vôbec výlet uskutočníme alebo nie. Dnes skautom veľmi pomáhajú moderné predpovedné systémy napr. na stránke SHMÚ, podľa ktorých vieme cca. deň dopredu predpokladať či bude snežiť, pršať, prípadne či nie je vydaná výstraha pred silným vetrom na horách. Počasie je potrebné skontrolovať aj tesne pred odchodom, lebo na horách sa môže zmeniť aj zo dňa na deň. V známych turistických oblastiach nám môžu aktuálne počasie ukázať vďaka živému prenosu aj webkamery. Pred turistikou je vhodné si zabezpečiť aj poistenie na horách, čo však v prípade skautov na skautských akciách zabezpečuje zdarma Slovenský skauting. Do batohu si zabalíme výdatnú desiatu a dostatok tekutín, okrem termosky s teplým čajom by nemala chýbať aj voda. V zime spotrebujeme viac energie, preto sa hodí aj nejaká sladkosť, hroznový cukor, či čokoláda pre seba aj kamarátov.
Čo sa týka oblečenia, obliekame na seba viac vrstiev v prípade, že je nám príliš teplo, môžeme vrchnú vyzliecť, prípadne pridať mikinu z batohu podľa potreby. Počas výletu sa niekedy príliš zahrejeme počas namáhavého výstupu do kopca, inokedy nám môže byť zima počas prestávky na veternom hrebeni. Prvá vrstva oblečenia, tričko s dlhým rukávom, by mala byť tenká, s dobrým odvodom potu a vlhkosti - najlepšie tvz. funkčné termoprádlo. Druhá hrejivá prípadne tretia vrstva, by mala mať dobré izolačné vlastnosti napr. flísová mikina z polartecu. Posledná vrchná vrstva by mala byť nepremokavá a vetruodolná bunda s membránou. Podobné vrstvenie patrí aj na nohy t.j. funkčné spodné prádlo na nohy a teplé zimné nohavice. Súčasťou výstroja by mali byť kvalitné zimné turistické topánky s hrubou podrážkou, teplá čiapka, rukavice, šatka okolo krku tzv. bufka, prípadne turistické návleky na nohy v prípade hlbokého snehu.
Skúsený skaut si do batohu pribalí ešte aj malú lekárničku, krabičku poslednej záchrany, nožík, čelovku, náhradné tričko, mikinu a ponožky, dobre nabitý mobilný telefón, papierové vreckovky, opalovací krém či slnečné okuliare. Keďže skauti sú veselá kopa a je to vždy väčšia partia priateľov, nemusia sa obávať, že v prípade zranenia alebo inej nešťastnej  nepredvídanej udalosti zostanú v mrazivých horách sami bez pomoci, čo už stálo nejedného osamelého turistu život. Po krásnych zážitkoch zostáva dobrý pocit a túžba niekedy najbližšie naplánovať ďalšie turistické dobrodružstvo.
Naši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistikyNaši skauti neodolali čaru zimnej turistiky