Zálohovanie v Seredi: odovzdávanie PET fliaš a plechoviek od nového roka

Zálohovanie v Seredi: odovzdávanie PET fliaš a plechoviek od nového roka

Životné prostredie a príroda     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta    
Prvého januára 2022 bude na celom Slovensku spustený systém zálohovania nápojových obalov. Za nápoje budeme platiť viac, presne o 15 centov. Túto sumu ale po vrátení plastovej fľaše dostaneme späť. Slováci si teda budú po novom kupovať len obsah fľaše, samotný obal si budú zapožičiavať.
Slovensko sa zaviazalo zvýšiť aktuálne množstvo zberu nápojových obalov zo 60 % na 90 % v roku 2025. „Vybralo si zálohový systém, ktorý spája úsilie výrobcov, obchodníkov, spotrebiteľov a štátu v zastúpení Ministerstva životného prostredia SR. Zálohovanie dáva šancu vyzbierať viac materiálu vyššej kvality na recykláciu a jeho opätovné využitie v nových obaloch, znížiť voľne pohodený odpad a šetriť tak prírodné zdroje,“ vysvetľuje portál www.slovenskozalohuje.sk.
 
Zálohujú sa fľaše od 0,1 do troch litrov
Od nového roka preto pozorne sledujte každú plastovú fľašu aj plechovku, ktorú si chcete v obchode kúpiť. Zálohovať sa budú takmer všetky jednorazové obaly na nápoje s objemom od 0,1 do troch litrov. Ide o sýtené a nesýtené sladené nápoje, minerálne, pramenité a dojčenské vody, ochutené vody, ovocné šťavy, nápoje a nektáre, ľadové čaje, športové a energetické nápoje, pivo, cider, perry, radlery a ovocné vína.
Zálohovať sa nebudú obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.
 
Ako postupovať?
Obaly musia byť úplne prázdne, označené symbolom „Z“ a textom „zálohované“ , nestlačené, spolu s vrchnákom, s čitateľným čiarovým kódom.
Výška zálohy je 15 centov pre fľašu aj pre plechovku.
Po vrátení obalu na odberné miesto dostane zákazník z automatu (pri niektorých menších prevádzkach od personálu) potvrdenku, ktorú mu preplatia pri pokladni alebo ju využije pri nákupe.   
 
Kam s fľašami v Seredi?
Fľaše a plechovky odovzdáte v seredských predajniach hneď pri vstupných dverách v Kauflande, v COOP Jednota supermarkete na nám. M. R. Štefánika, COOP Jednota supermarkete na D. Štúra (budova Progres), COOP Jednote na Legionárskej a v predajni Lidl. Pri Bille nájdete externý zálohomat na parkovisku vedľa predajne.
Zálohomaty obaly prijímajú, rozpoznávajú, triedia, znehodnocujú, skladujú, reportujú a zúčtujú vrátenie zálohy.
 
Hľadajte na obale „Z“, inak patrí do žltého kontajnera
Všímajte si symbol „Z zálohované“ a to najmä v prvých mesiacoch 2022. Výrobcovia totiž môžu nevratné obaly uvádzať na trh do konca januára 2022, pričom predávať sa môžu do konca júna 2022. V prípade, ak nakúpite obal bez špeciálneho označenia „Z zálohované“, vám nebude účtovaná záloha a obal môžete vyhodiť do klasickej žltej zbernej nádoby.  
 
Recyklujme ostatné plasty
Zavedenia zálohovania by sa malo prejaviť tým, že žlté nádoby na plast budú prázdnejšie. Netreba však zabúdať, že aj naďalej musíme odpady triediť do žltých nádob: obaly z potravín, tégliky od jogurtov, plastové vrecká, fólie, obaly od kozmetiky, polystyrén (sledujte na obaloch značky: PET, PE-HD, PVC, PE-LD, PP, PS, O (PLA, CPLA, RCPLA=bioplasty), FE, ALU, C/PAP).
 
Nástrahy zálohovania
Vzdelávanie spotrebiteľov a ich uvedomenie je kľúčové. Bez ochoty ľudí spolupracovať, odkladať a navracať obaly do predajní, nebude mať systém zálohovania zmysel. Môže sa stať, že ľudia na skladovanie obalov nebudú mať doma priestor, alebo sa im jednoducho nebude chcieť nosiť obaly naspať do predajní. Snažiť sa však musíme všetci, ako jednotlivci.
Ak vyhodíte obal od piva, či minerálky mimo systému, vyhodíte v podstate aj svoje peniaze.
 
Čo získam, ak budem zálohovať?
Plastové fľaše a plechovky sú cenné materiály, ktorých recyklácia má zmysel. Ročne sa podľa Ministerstva životného prostredia predá na Slovensku asi miliarda PET fliaš a 345 miliónov plechoviek od nápojov. Pri súčasnej miere recyklácie končia v komunálnom odpade, a teda na skládkach odpadov, stovky miliónov kusov plastových fliaš, no tou horšou správou je, že končia aj v prírode, kde sa rozkladajú až 500 rokov.
 
Tam, kde to funguje
PET fľaše za zálohujú napríklad vo Švédsku, v Nórsku, Litve, Srbsku, či Chorvátsku. Až 94 percent materiálov vedia zozbierať a druhotne zhodnotiť.
 
Známy reťazec podporí cez zálohy čistotu
Zákazníci Lidla sa budú môcť rozhodnúť a svoju zálohu za odovzdané obaly (plechovky, PET aj sklo) si uplatnia pri pokladni v danej predajni, alebo svoju zálohu môžu darovať iniciatíve Upracme Slovensko. Vďaka spolupráci s Lidlom bude organizácia podporovať aktivity dobrovoľníckych brigádnikov zamerané na čistenie Slovenska od odpadkov.
 
Jedna zmena prinesie ďalšie
Na úvodné peripetie pri zálohovaní si budeme zvykať všetci. Od spotrebiteľov až po výrobcov nápojov a predajné reťazce. S novinkou zálohovania sa budeme chvíľu zoznamovať a zžívať po svojom.
Asi nikto nemá rád, ak sa mu v dome, či kufri auta povaľujú prázdne fľaše, a tak už začali vznikať šikovné skladateľné boxy a tašky na bezpečné, praktické a elegantné nosenie prázdnych fliaš do odchodu. S novinkou vyrážajú na trh rôzni slovenskí dizajnéri a známe značky. Ak také zatiaľ nemáte, na úvod a snáď aj do budúcna, budú postačovať obyčajné čisté vrecia, či tašky.
 
foto: mh, zs
Zálohomat na parkovisku pri predajni Billa v Seredi. Foto: mhOd januára 2022 si všímajte tento symbol na obaloch. Bez neho obal nie je vratný, treba ho umiestniť do zbernej nádoby na plastV predajni Kaufland nájdete zálohomat hneď pri vstupe vľavo