Retardéry a bariéry sú tu opäť. Ktoré problematické úseky v Seredi sa nimi aktuálne ošetrili?

Retardéry a bariéry sú tu opäť. Ktoré problematické úseky v Seredi sa nimi aktuálne ošetrili?

Rozvoj a výstavba     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta    
Na mestských komunikáciách pribudli nové červeno biele vodorovné a zvislé bariéry. Na ceste do kempingu a aj na Vinárskej ulici. Sú reakciou na málo rešpektu zo strany vodičov na našich cestách.  
 
Priateľský retardér nezabral
Na základe množiacich sa podnetov od občanov sa samospráva pokúsila vytvoriť bezpečnejšiu komunikáciu smerom do kempingu „Počas leta 2021 sme zabezpečili novú „zónu 30“ a umiestnili sme spomaľovacie prahy na tejto komunikácií. Vyskúšali sme aj kombináciu dvoch polovičných retardérov, kedy vodiči mohli pomalou jazdou pohodlne obísť spomaľovače na takzvanom „esíčku“,“ vysvetlil Marián Šišo zo seredskej radnice.
Avšak takýto priateľský retardér nepriniesol želaný efekt. „Bohužiaľ tu vznikali nebezpečné situácie aj naďalej. Šoféri dokonca prekonávali esíčko vo veľkej rýchlosti, čím ohrozovali nielen chodcov a cyklistov, ale aj seba. Preto sme ich vymenili za spomaľovače po celej šírke vozovky, priestor pre cyklistov ostal zachovaný,“ doplnil Šišo. V ďalšej časti tejto cesty zasa pribudli pri spomaľovacích prahoch zvislé stĺpiky, nakoľko šoféri spomaľovač obchádzali cez zeleň.
 
Chodníky pre chodcov
Radnica tiež zabezpečila osadenie vodorovných červeno bielych bariér na Vinárskej ulici. Na podnet komisie rozvoja mesta pribudla na novom parkovisku pri kostole, kde si šoféri skracovali výjazd priamo cez chodník a obrubník. Druhú bariéru uvidíte na vynovenom priestranstve pri bývalej Vrave. Tu totiž šoféri odstavovali svoje autá priamo na chodníku, na ktorý vychádzali taktiež cez obrubník.
Nové vodorovné bariéry sú vyrobené z gumy, takže šoféri si ani pri náhodnej kolízií nepoškodia svoje autá.
 
Koľko nás stoja bariéry?
Suma, ktorá išla z mestskej kasy na takéto bariéry je zaokrúhlene 1900 eur. V konečnom dôsledku ju zaplatia obyvatelia Serede, ktorí platia dane mestu. Pre porovnanie, za takúto sumu mohlo mesto nakúpiť a odborne vysadiť 17 vzrastlých stromov, alebo zabezpečiť 55 zavlažovacích vakov k novej výsadbe, alebo osadiť na desiatich miestach nové betónové lavičky.
Vinárska ulica. Bariéra má zabrániť parkovaniu na chodníkuVinárska ulica. Bariéra má zabrániť parkovaniu na chodníkuV lete mesto osadilo spomaľovací prah, ktorý však vodiči obchádzali cez zeleň. Preto pribudli stĺpikyRetardéry a bariéry sú tu opäť. Ktoré problematické úseky v Seredi sa nimi aktuálne ošetrili?Zóna 30 na ceste do kempingu vznikla v lete 2021.Retardéry boli pôvodne osadené len do polovice vozovky. Vodiči mohli prejsť úsekom zníženou rýchlosťou bez nutnosti prejazdu cez retardér. Dnes sú spomaľovacie prahy po celej šírke.Z parkoviska si šoféri skracovali výjazd priamo cez chodník a obrubník.