Drevený Betlehem na Námestí slobody aj tento rok dotvára vianočnú atmosféru

Drevený Betlehem na Námestí slobody aj tento rok dotvára vianočnú atmosféru

Zvyky a tradície     Iveta Tóthová    
 
Predvianočnú atmosféru v Seredi aj tento rok dotvára drevený Betlehem, ktorý je vystavený na Námestí slobody. Prvýkrát bol na tomto mieste nainštalovaný minulý rok s cieľom spríjemniť obyvateľom predvianočný čas. Autorom umeleckého diela je maliar a sochár Pavol Zelman, rodák zo Serede. Kompozícia sôch je vyrezaná z topoľového dreva. Ľudské postavy dosahujú výšku 150-180 cm. Betlehem je osvetlený a sviatočnú náladu dotvára aj reprodukovaná hudba. Okolité osvetlené stomy na námestí ešte viac umocňujú predvianočný čas. 
 
Pavol Zelman sa narodil 26. septembra 1969 v Seredi. Umelecké skúsenosti získaval od akademického sochára Tibora Bártfaya. Maliarstvo študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Pôsobil v Bratislave, Trnave, neskôr v Nemecku, Francúzsku a posledných päť rokov v Holandsku, odkiaľ sa vrátil na Slovensko. Jeho tvorba je zastúpená v USA, Nemecku, Holandsku, Anglicku a Japonsku. Pavol Zelman v súčasnosti žije a tvorí v Lučenci.
 
Dreveny Betlehem na Námestí slobody aj tento rok dotvára vianočnú atmosféruDreveny Betlehem na Námestí slobody aj tento rok dotvára vianočnú atmosféruDreveny Betlehem na Námestí slobody aj tento rok dotvára vianočnú atmosféruDreveny Betlehem na Námestí slobody aj tento rok dotvára vianočnú atmosféruDrevený Betlehem na Námestí slobody aj tento rok dotvára vianočnú atmosféruDrevený Betlehem na Námestí slobody aj tento rok dotvára vianočnú atmosféruDrevený Betlehem na Námestí slobody aj tento rok dotvára vianočnú atmosféru