Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných

Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných

Zdravie     Iveta Tóthová    
 
Premiér Eduard Heger dnes oznámil, že vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných. Ide o dočasné sprísnenie opatrení s cieľom znížiť nápor na nemocnice. Nový, prísnejší Covid automat by mal platiť od pondelka po dobu troch týždňov. V prípade ak sa situácia nezlepší, môže dôjsť k predĺženiu.
 
Obchody, nákupné centrá a hromadné podujatia
 
-Hromadné podujatia budú podľa premiéra len pre zaočkovaných, no sprísni sa režim.
 
-Nezaočkovaní budú môcť chodiť iba do tzv. esenciálnych obchodov ako potravinyi či lekárne. ( zoznam esenciálnych obchodov nájdete na www.uvzsr.sk strana 14-15 )  Nákupné centrá či reštaurácie nezaočkovní nevštevovať nebudú môcť.
 
-V bordových a čiernych okresoch sa má tiež obmedziť otváracia doba neesenciálnych obchodov od 5.00 do 22.00 h.  Nákupné centrá majú byť otvorené pre režim OP bez ohľadu na farbu okresu. Pre základný režim a režim OTP majú byť otvorené len v zelených a oranžových okresoch.
 
Vstup do zamestnania
 
Vstup do zamestnania v červených, bordových a čiernych okresoch bude povolený iba v režime OTP, teda pre očkovaných, ľudí s negatívnym testom a tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali. Nezaočkovaných tak čaká testovanie dvakrát do týždňa.
 
Nový režim "OP"
 
Zrovnoprávniť sa má postavenie kompletne očkovaných a tých, ktorí sú v lehote do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Pôjde o kategóriu s označením OP. “Tieto dve skupiny ľudí budú v mnohých ohľadoch zvýhodňovaní. Nemusia sa dvakrát do týždňa testovať do práce, môžu slobodne chodiť do obchodov, teda nielen do esenciálnych, ale aj do nákupných centier,” povedal premiér po rokovaní vlády.
 
Rúška a respirátory
 
V zelených a oranžových okresoch má platiť rúško v interiéri a na hromadných podujatiach  aj v exteriéri. Pre červené, bordové a čierne okresy má byť povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri  pri vzdialenosti do dvoch metrov a povinne na hromadnom podujatí
Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných