Ďalšie ocenenie pre Martina Korčoka, riaditeľa múzea holokaustu. Trnavská župa mu udelila Cenu slobody Antona Srholca

Ďalšie ocenenie pre Martina Korčoka, riaditeľa múzea holokaustu. Trnavská župa mu udelila Cenu slobody Antona Srholca

Samospráva a štátna správa     Iveta Tóthová    
 
 V deň výročia udalostí Novembra ´89 odovzdal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič Cenu Slobody Antona Srholca štyrom významným osobnostiam za prínos v boji za slobodu a demokraciu.  Prestížne ocenenie bolo tento rok udelené po tretí krát a získali ho:
 
- spisovateľ a redaktor Rádia Slobodná Európa Michal Lošonský
- vysokoškolský pedagóg a politológ László Öllös
- riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok
- cenu in memoriam Hedviga Rozborová za statočnosť v období komunistickej totality.
 
 
Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič mimo iného povedal,  že týmto slávnostným aktom župa vyzdvihla a spopularizovala mimoriadny prínos laureátov k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu, respektíve ich prejavy občianskej statočnosti. Po minulé roky ocenenie získali napríklad  Milan Kňažko, spisovateľ Lajos Grendel, aktivisti Michael Kocáb a Helena Woleková.
 
Jedným z tohtoročných ocenených laureátov je Martin Korčok
 
Narodil sa v roku 1979. Vyštudovaný etnológ, dlhodobo sa odborne sústreďuje na témam holokaustu a uplatňovaniu ľudských práv. Venuje sa výskumu, písaniu scenárov pre vzdelávacie filmy, prednáškovej činnosti a príprave metodických materiálov pre pedagógov. Trnavský samosprávny kraj na svojej webovej stránke ďalej uvádza, že M.Korčok v súčasnosti vedie Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré spadá pod Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry. Už roky spracováva unikátne výpovede preživších a natáča o nich krátke dokumentárne filmy (oral history), aby sa zachovali pre ďalšiu generáciu, keď už sami o nich nebudú môcť rozprávať. Je spoluautorom knihy Holokaust na Slovensku – Seredské svedectvá.
Múzeum holokaustu v Seredi pod jeho vedením venuje špeciálnu pozornosť edukácii najmä mladej generácie. Organizuje množstvo aktivít, pre širokú laickú, ale aj odbornú verejnosť, napríklad aktívne sa venuje vzdelávaniu pedagógov základných a stredných škôl z celého Slovenska.
Popri mapovaní svedectiev o tragickom období holokaustu na Slovensku, publikačnej činnosti a vzdelávacej činnosti, Martin Korčok je aj občiansky mimoriadne aktívny. Často sa vyjadruje k aktuálnym témam verejného diskurzu, ktoré súvisia s prejavmi extrémizmu, xenofóbie, netolerancie, a z pozície svojej odbornosti, ale aj občianskej angažovanosti analyzuje ich príčiny a navrhuje riešenia. Hovorí o potrebe predchádzať šíreniu extrémizmu predovšetkým cestou kvalitného vzdelávania, sprístupňovania faktov a zvyšovaním informovanosti.
K získanému oceneniu povedal: " Človeka vždy veľmi poteší, ak si jeho prácu všimnú a vážia. Ďakujem TTSK, županovi Jozefovi Viskupičovi a všetkým, ktorí za mnou stoja."
 
 
Kto bol Anton Srholec
 
Slovenský rímskokatolícky kňaz, salezián, spisovateľ a filantrop bol rodákom zo Skalice. Štúdium absolvoval na gymnáziu v Šaštíne. Za jeho pokus prekročenia rieky Morava strávil niekoľknáboženské o mesiacov vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove, neskôr nútene pracoval v uránových baniach. Po Nežnej revolúcii pomáhal ľuďom bez domova. Ako uviedol Trnavský samosprávny kraj na svojom webe Anton Srholec sa svojim postojom k životu stal symbolom viery v človeka a boja za a politické práva a slobody.
 
 
 
 
 
Ďalšie ocenenie pre Martina Korčoka, riaditeľa múzea holokaustu. Trnavská župa mu udelila Cenu slobody Antona Srholca