Výstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach Serede

Výstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach Serede

Umenie a literatúra     Iveta Tóthová    
 
V uliciach Serede majú obyvatelia mesta v týchto dňoch možnosť vidieť výstavu miestnych talentovaných ľudí. Koordinátorkou projektu je Mária Palacková, ktorá výstavu zrealizovala v rámci rozvojového programu pod záštitou Nadácie pre deti Slovenska: „Ešte minulý rok som sa prihlásila do projektu Spojme hlavy, v rámci ktorého som mala zrealizovať vlastný projekt. Od začiatku som vedela, že to bude niečo s umením, pretože ja osobne mám  k nemu veľmi blízko. Rada vidím rôzne umelecké podujatia v Seredi a chcela som k nim prispieť svojim vlastným. Chcela som usporiadať výstavu, kde budú diela umelcov zo Serede a neskôr som sa dohodla s organizátormi Vata festu, že to spojíme a budú z toho Vata fest výstavy."
 
Miestni umelci a umelkyne tvorili na tému Náš spoločný priestor a ich diela nájdete umiestnené v pútačoch od korza po svetelnú križovatku ( býv. Hutník ). Ide o netradičné miesto umiestnenia fotografií či obrazov, čo ale naopak obyvateľov určite pri prechádzkach zaujme.  Pôvodne chcela realizátorka Maja Palacková  usporiadať podujatie s hosťami a  hudbou. V čase,  keď sa ale projekt ešte iba rodil, nebolo zrejmé, aké opatrenia na výstave budú.  Z tohto dôvodu sa Majka snažila nájsť iné riešenie a to výstavu po celom meste  „Rozmýšľala som nad miestom, kde by diela mohli byť umiestnené aj na dlhší čas. Vtedy prišla Mirka Sabová Dudášová (KC PRIESTOR) s nápadom, že to môžme nainštalovať do vitrín a namiesto reklám priniesť do mesta umenie."
 
Na jednotlivých miestach môžete vzhliadnuť fotografie a obrazy od Stanislava Klačanského, Maja Chudého, Tamary Suttoovej, Alexandry Suttoovej, Ester Hvojníkovej, Simony Luptákovej, Hany Ďuricovej, Emy Mančíkovej, Michala Dingu, Matúša Javora, Dominiky Beličkovej či Terézie Hilkovičovej. Ako Majka povedala: „Chcela som aby ľudia, ktorí výstavu uvidia, videli, že aj v Seredi je veľa talentovaných ľudí a preto som oslovovala umelcov práve z nášho mesta. Mnoho z nich vystavuje práce aj na iných podujatiach, preto som veľmi rada, že svojimi dielami prispeli k tomuto projektu a aj vďaka nim máme viac umenia v Seredi."
 
Výstava diel bude trvať približne mesiac a tým, že je nainštalovaná v exteriéri je dostupná všetkým obyvateľom.
Výstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach SeredeVýstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach SeredeVýstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach SeredeVýstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach SeredeVýstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach SeredeVýstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach SeredeVýstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach SeredeVýstava miestnych talentovaných ľudí v uliciach Serede