Dnes oslavujeme Deň otcov

Dnes oslavujeme Deň otcov

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Deň otcov stále patrí medzi tzv. neoficiálne sviatky. Nie je totiž tak uznávaný ako Deň matiek alebo Medzinárodný deň žien. Otec pritom rovnako ako matka má v rodine nezastupiteľné miesto.
 
Ako uvádza wikipédia tradícia Dňa otcov vznikla v meste Spokane v štáte Washington, už v roku 1910. Američanka Sonora Smart Doddová si chcela uctiť všetkých otcov, ako bol ten jej.  Keď sa dozvedela o úspešnej kampani Anny Marie Jarvisovej, ktorá vybojovala zavedenie sviatku matiek navrhla, aby podobný sviatok mali aj všetci otcovia. Doddová chcela zaviesť tento sviatok na pamiatku svojho otca, ktorý bojoval v občianskej vojne a po smrti svojej ženy vychovával šesť detí.  Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín jej otca 19. júna 1910. Popularita sviatku narastala a tretia júnová nedeľa sa postupne stala sviatkom všetkých otcov. V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom určil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov.
 
Kým staršia generácia tento sviatok veľmi neakceptuje, u mladších sa dostáva do popredia. Slová nám potvrdili aj na Materskej škole D. Štúra:  "Na Deň matiek vždy s deťmi pripravujeme program,  ktorý je venovaný ich sviatku.  Je to emotívne a krásne vidieť dojaté mamičky.  Preto učíme  deti, že aj otec si zaslúži uznanie a prejav lásky. Na Deň otcov  kreslíme obrázky, vyrábame darčeky alebo deti učíme básničky, ktoré potom doma recitujú svojim ocinom. Hoci spätnú väzbu nevidíme, sme presvedčení, že tak ako maminy aj každý otec je dojatý. "
 
Takže milí otcovia, ockovia a tatinkovia, želáme Vám krásny sviatok!
Nech Vás Vaše deti ľúbia a robia Vám iba radosť!
 
foto: instagram, zdroj:wikipeédia
Dnes oslavujeme Deň otcov