Vláda zrušila núdzový stav, Slovensko sa riadi upraveným Covid automatom

Vláda zrušila núdzový stav, Slovensko sa riadi upraveným Covid automatom

Zdravie     Iveta Tóthová    
Na Slovensku od soboty 15. mája 2021 končí núdzový stav. Stane sa tak po siedmych mesiacoch, naďalej ale bude platiť mimoriadna situácia.
 
Premiér Eduard Heger na tlačovej besede poďakoval všetkým občanom za dodržiavanie protipandemických opatrení. Zároveň dôraznil, že je potrebné, aby ľudia zostali zodpovední a dodržiavali vyhlášky hlavného hygienika.  Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský poďakoval všetkým lekárom, sestrám, záhranárom, laborantom a všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že sa núdzový stav mohol zrušiť. Zároveň prisľubil, že urobí všetko pre zlepšenie podmienok na prácu zdravotníkov a ich ohodnotenie.
 
Podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície Veronika Remišová povedala: "Zrušenie núdzového stavu je naše spoločné víťazstvo, odmena za zodpovednosť a dodržiavanie opatrení. "  Ako doplnila, ešte však nie je vyhraté, pripomínajúc, že cestu k definitívnemu koncu pandémie predstavuje očkovanie. Vyzvala preto všetkých, ktorí sa môžu dať očkovať, aby tak urobili.
 
Zrušením núdzového stavu sa ruší aj zákaz vychádzania, zhromažďovania a stretávania sa. Poslanci Národnej rady SR schválili zároveň novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Nová legislatíva umožní zachovať väčšinu opatrení aj po skončení núdzového stavu. Niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie budú môcť byť teda prijaté nielen v núdzovom stave alebo vo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii.
 
Slovensko sa po novom bude riadiť upraveným Covid automatom, ktorý reaguje na nové poznatky o ochorení, ako aj výskyt nových  mutácií vírusu, či požiadavky od jednotlivých rezortov. Zároveň naň nadväzujú zmeny vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR.  Zmeny sa týkajú rúšok, kultúrnych i športových podujatí, reštaurácií, návštev v nemocniciach.
 
zdroj: min.zdravotníctva SR
 
Vláda zrušila núdzový stavVláda zrušila núdzový stav