Ďalšie uvoľnenie opatrení - bez testu do práce, kultúrne podujatia sú povolené

Ďalšie uvoľnenie opatrení - bez testu do práce, kultúrne podujatia sú povolené

Zdravie     Iveta Tóthová    
Situácia na Slovensku sa zlepšuje a žiadny okres už nie je zaradený medzi čiernymi. Od pondelka 3. mája je síce Galantský okres zaradený stále medzi červené okresy, ale k zároveň prichádza k ďalším uvoľneniam opatrení.
 
Zákaz až po deviatej
 
Už sme Vás informovali, že zákaz vychádzania bude po novom v okresoch s lepšou epidemiologickou situáciou platiť len od 21.00 do 01.00 h nasledujúceho dňa. Týkať sa to bude okresov v I. a II. stupni varovania, teda ružových a červených podľa COVID automatu.
V bordových okresoch (III. stupeň varovania) bude zákaz vychádzania od 5.00 do 1.00 h nasledujúceho dňa. Zo zákazu budú výnimky ako doteraz.
 
Test nie je potrebný
 
V okresoch v 1. a 2. stupni varovania sa od 3. mája po novom  pri vstupe do prevádzok nebudete musieť preukazovať negatívnym testom.
 
Testom sa nemusíte preukazovať ani v práci ale iba  počas dňa, kedy neplatí zákaz vychádzania, nebude vyžadovať ani do práce. Platí to v okresoch v 1. a 2. stupni varovania.
 
Test budete potrebovať len, ak pracujete v čase zákazu vychádzania, ktorý platí od 21.00 do 1.00 hodiny nasledujúceho dňa. V tom prípade budete potrebovať v červených okresoch test, ktorý nie je starší ako 14 dní a v ružových okresoch test nie starší ako 21 dní.
 
Rovnaká výnimka platí pre vstup študentov vybraných odborov do priestorov a zariadení vysokých škôl. Negatívny test nie starší ako sedem dní alebo doklad o výnimke budú potrebovať výlučne pre čas od 21.00 do 1.00 h.
 
Testovanie rodičov a detí
 
Zrušilo aj testovanie rodičov školopovinných detí a žiakov, o čom sme Vás už taktiež minilý týždeň informovali.
 
Hodiny pre seniorov
 
Ďalšia zmena sa týka aj nakupovania. Od 9. mája 2021 sa v obchodných prevádzkach rušia vyhradené hodiny pre seniorov, ŤZP a ich sprievodcov.
 
Kultúrne podujatia
 
Od 3. mája sú  povolené aj verejné kultúrne podujatia, teda divadelné, filmové produkcie, koncerty či výstavy ale len od II. stupňa varovania, teda v tzv. červenej fáz.
 
Naplnená môže byť len polovičná kapacita hľadiska, pričom v červených okresoch to môže byť maximálne 200 návštevníkov v exteriéri alebo 150 návštevníkov podujatia v interiéri.
 
Povolené budú len miesta na sedenie s dodržaným rozstupom. Návštevníci sa musia preukázať platným RT-PCR/LAMP testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín, alebo antigénovým testom s platnosťou maximálne 24 hodín.
Testom sa nemusia preukazovať deti do 10 rokov, tí, ktorí boli zaočkovaní, resp. prekonali ochorenie COVID-19 pred menej ako 180 dňami.
 
Naďalej platia opatrenia akými sú jedna osoba na 15 štvorcových metrov v prevádzke, nosenie respirátora v interiéri, dôkladná hygiena rúk či predpísané rozstupy.
Ďalšie uvoľnenie opatrení