Hra "Veselé kamene" už dorazila do Serede

Hra "Veselé kamene" už dorazila do Serede

Životné prostredie a príroda     Iveta Tóthová    
 
Rýchlosťou blesku sa medzi Seredčanmi začala šíriť hra "Veselé kamene". Ide o aktivitu, ktorá Vám spríjemní chvíle voľna doma aj v prírode. Na Slovensku túto hravú aktivitu rozširuje hlavne facebookový profil Veselé kamene, kam sa môže prihlásiť každý, kto chce kamene maľovať alebo hľadať.
 
Hre sa po celom svete už niekoľko rokov venujú tisícky ľudí. Princíp je jednoduchý: stačí ak si nájdete kameň, ktorý sa Vám zapáči. Očistite ho a namaľujte naň ľubovoľný obrázok či napíšte pozitívny odkaz. Ideálne je napísať na kameň aj mesto, kde Váš výtvor vznikol. Potom kamienok jednoducho položte niekde do trávy, na múrik, lavičku,  na ihrisko, k pamätníku alebo na schody.  Niekto ďalší, kto Váš kamienok nájde by ho mal odfotografovať, uverejniť na facebooku a premiestniť ho na iné miesto. A tak sa kamene zo Serede, kľudne môžu ocitnúť na druhej strane republiky.
 
 
Ideálne farby na maľovanie sú akrylové fixky alebo akékoľvek akrylové farby či laky na nechty. Na fixáciu farieb - aby ich poveternostné podmienky príliš rýchlo nezničili - je vhodné použiť lak na kameň. A keď už máte kamienok hotový, nájdite mu vhodné bezpečné miesto tak, aby nikoho neohrozoval. Jeho fotku zverejnite na stránke Veselé kamene a čakajte, kedy koho poteší a kam ho prenesie.
 
Z dôvodu ochrany prírody nelepte na kamene žiadne ozdoby, samolepky alebo trblietky. Tieto predmety by postupom času opadali a zostali v prírode.
 
Do aktivity sa zapojili už aj Seredčania. Vychovávateľky zo Školského klubu detí na ZŠ J.Fándlyho spolu s deťmi s radosťou pomaľovali niekoľko kamienkov: "Kamienky už máme aj poroznášané. Nájdete ich na Mlynárskej, Cukrovarskej, Pažitnej aj Fándlyho ulici,  na sídlisku Meander, v okolí cyklotrasy, pri ZŠ Komenského, či pri  Dome kultúry a na ihrisku Žihadielko. Kamienky putovali aj na Vinohrady nad Váhom, do Váhoviec k cintorínu, kostolu a k základnej škole. Zaniesli sme ich aj do Dolnej Stredy k mŕtvemu ramenu za čističkou,  ku kostolu a do parku. Okrem týchto miest sme pár kamienkov ukryli aj v okolí Kamenáča v Trnave, v Nitre a Čermáni."
 
Ak Vás aktivita zaujala, pripojte sa aj Vy a vdýchnite sivému, nudnému kameňu život.  Možno sa naozaj tie naše "seredské"  kamienky vyberú do sveta a o pár mesiacov sa ocitnú na brehu oceána ... Zasmiali ste sa?  Verte, že to nie je také nereálne :)
 
foto: Školský klub detí na ZŠ J.Fándlyho
Hra Hra Hra Hra Hra Hra Hra Hra Hra Hra Hra Hra Hra Hra