Rover NASA dnes pristane na Marse. Nezabudnite sledovať živý prenos

Rover NASA dnes pristane na Marse. Nezabudnite sledovať živý prenos

Životné prostredie a príroda     Iveta Tóthová    
V júli minulého roka odštartoval najmodernejší rover NASA – Perseverance  zo Zeme k Marsku. Vesmírom preletel vzdialenosť  takmer 482 miliónov kilometrov, rýchlosťou 2,5 kilometra za sekundu. Zostrojenie celého zariadenia stálo 3 miliardy dolárov.
 
Rover so sebou nesie aj malú helikoptéru Ingenuity, ktorá sa pokúsi o prvý kontrolovaný let na Marse. Vďaka mikrofónu budeme môcť po prvýkrát v histórii počuť zvuky inej planéty.  Atmosféra Marsu na povrchu je oveľa redšia ako na Zemi, má len rádovo jedno percento hustoty pozemskej, a lietanie pri povrchu je rovnako náročné ako na Zemi vo výške 30 km. Nižšia je ale aj gravitačná sila, dosahujúca približne 38 percent pozemskej. Pristávací manéver bude vykonaný v kráteri Jezero s priemerom zhruba 49 kilometrov. Rover má za sebou  99,50 % cesty. Posledné pol percento však bude najnáročnejšie. Posledná fáza EDL (Vstup, Zostup, Pristátie) je najkratšia, no najťažšia fáza celej misie. Zvykne sa prezývať aj „sedem minút hrôzy“. Počas tejto fázy vozidlo spomalí z rýchlosti 20 000 kilometrov za hodinu na 0 kilometrov za hodinu.
 
Predpokladá sa, že kráter bol v minulosti zaplnený vodou.Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života na Marse. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami. Vzorky budú uložené v tubuse do času vyzdvihnutia.
 
Priamy prenos chystá mnoho televízií. Jedno z live vysielaní môžete sledovať na youtube kanály NASA.  RTVS taktiež odvysiela prenos na Dvojke v rámci špeciálneho vydania relácie Experiment. Začne sa o 20.55 hodine.
 
VIDEO
 
 
 
 
Rover NASA dnes pristane na Marse. Nezabudnite sledovať živý prenos