Načo nám je amfiteáter ?

Načo nám je amfiteáter ?

Kultúra a divadlo     František Čavojský    
Po mnohých stratených sezónach, počas ktorých sa zub času neúprosne zahryzol do objektu mestského amfiteátra v Seredi až z neho zostalo len torzo skôr pripomínajúce scénu zo sci-fi  filmu, kde meteorit po neúprosnom kontakte s našou planétou zmenil Zem na nehostinnú a všetkými Bohmi zabudnutú krajinu. To sa však všetko malo zmeniť a bolo nad Slnko jasnejšie , že sa i zmení keď v súčinnosti ľudských rúk a techniky prebiehali finálne práce na sklonku horúceho leta  roku 2014. Vzhľadom na fakt, že prevažná časť peňazí na obnovu amfiteátra bola  refinancovaná v rámci   programu „Cezhraničná spolupráca“ bolo len logické , že slávnostné otvorenie pod názvom „Umenie bez hraníc“ sa nieslo v duchu kultúrnej výmeny a spolupráce umelcov dvoch družobných miest  z českého Tišňova a slovenskej Serede. Koncert sa každoročne koná začiatkom septembra až dodnes a stala sa z neho vcelku milá tradícia.
Na kultúrnej mape nášho mesta pribudla aj iná tradícia, na počiatku ktorej bola myšlienka realizácie veľkých koncertov  zvučných zahraničných mien v júni počas jarmočného víkendu. A tak od roku 2015 amfiteáter otvoril svoje brány pre fanúšikov MICHALA DAVIDA (CZ), britskej legendy NAZARETH, legiend ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA a PRÚDY, LUCIE BÍLEJ, OLYMPIC (CZ) a nakoniec v roku 2019 BONEY M (GB).
Do tretice – vráťme sa do roku 2018, keď začali tisícky návštevníkov z celej strednej Európy v intenciách nezvyčajného festivalu IN CASTLE prúdiť do nášho mesta.  Prečo nezvyčajného? Pretože festival nebol, tak ako býva zvykom, zhustený do jedného víkendu, naopak bol obidva ročníky synonymom celého leta. Punc originality mu pridal i fakt, že v novodobej histórii Slovenska sa na jednom mieste interpreti takých zvučných mien aké mal na play liste IN CASTLE ešte nestretli. Festival bol multižánrový a pre všetky vekové kategórie.
Pamätáte si ešte, koho každého sme mohli vidieť a počuť v seredskom amfiteátri? Pre krátku pamäť tu máme strohý výpočet účinkujúcich :
IN CASTLE 2018
GORAN BREGOVIČ (SRB),KANDRÁČOVCI (SK),PAPA ROACH(USA),CLEAN BANDIT (UK),APOCALYPTICA (FIN),SUZI QUATRO (USA),RND a SĽUK predstavenie Štefánik (SK)
 
IN CASTLE 2019
GARBAGE (UK),LIMP BIZKIT (USA),WHITESNAKE (UK)
Na záver ak by sme chceli vyššie napísané kvantifikovať, podujatia ktoré sa uskutočnili počas novodobej histórie amfiteátra navštívilo viac ako 60 tisíc platiacich ľudí a to by mohla byť aj odpoveď na otázku položenú v nadpise tohto článku.
Načo nám je  amfiteáter ?Načo nám je  amfiteáter ?