Kozmonaut vznášajúci sa k výšinám bude naďalej súčasťou budovy

Kozmonaut vznášajúci sa k výšinám bude naďalej súčasťou budovy

Rozvoj a výstavba     Iveta Tóthová    
Budova bývalého hotela Hutník za posledné mesiace dostala novú fasádu. Ide o objekt v centre mesta a tak boli všetci zvedaví, aký bude výsledok rekonštrukcie. A to nielen čo sa farby týka, ale aj či sa plastika KOZMONAUTA vráti späť na svoje miesto. Táto socha totiž dlhé desaťročia zdobila prednú stranu budovy.
 
 
Celý názov plastiky je "Kozmonaut vznášajúci sa k výšinám". Autorom je  sochár František Draškovič, ktorý bol jedným z mála slovenských sochárov so systematickým záujmom o umelecké zobrazenie nahej ľudskej postavy. V jeho interpretácii sochársky akt znamená vyjadrenie činorodosti a hodnoty ľudského život.

Narodil sa 5. apríla 1911 v Stupave. Po vyštudovaní Akadémie výtvarných umení v Prahe, absolvoval štipendijný pobyt na rímskej akadémii umení v Taliansku. Cez druhú svetovú vojnu sa usadil v Novom Meste nad Váhom a vyučoval na tamojšom gymnáziu. V tomto meste vznikli jeho vrcholné sochárske diela, napríklad povestné Vzkriesenie, Kurič, Slepý chlapec , ktoré boli skutočným vkladom do vývoja nášho sochárstva.

Po vojne sa František Draškovič natrvalo usadil v Bratislave a aktívne sa zapojil do výtvarného života. Akty na priečelí bratislavského Divadla Pavla Országha Hviezdoslava i plastické reliéfy na novej radnici v Bratislave pochádzajú z jeho ateliéru. V Bratislave vytvoril aj celú plejádu voľne stojacich plastík, najmä aktov, ale aj fontány . Tie sa okrem Bratislavy nachádzajú aj v Galante a u nás v Seredi.  František Draškovič zomrel 3. júna 1979 v Bratislave.
 
Farbu novej fasády bývalého hotela už  poznáme a dnes je isté aj to, že Kozmonaut bude naďalej súčasťou budovy.  Majiteľ budovy sa jej "nezbavil", ale vrátil späť na pôvodné miesto.
 
Kozmonaut vznášajúci sa k výšinám bude naďalej súčasťou budovyKozmonaut vznášajúci sa k výšinám bude naďalej súčasťou budovyKozmonaut vznášajúci sa k výšinám bude naďalej súčasťou budovyKozmonaut vznášajúci sa k výšinám bude naďalej súčasťou budovyKozmonaut vznášajúci sa k výšinám bude naďalej súčasťou budovy