Seredský fotograf Stano Klačanský jedným z víťazov 9. ročníka súťaže novinárskej fotografie SLOVAK PRESS PHOTO

Seredský fotograf Stano Klačanský jedným z víťazov 9. ročníka súťaže novinárskej fotografie SLOVAK PRESS PHOTO

Umenie a literatúra     Iveta Tóthová    
SLOVAK PRESS PHOTO je súťaž a následná výstava fotografií, ktoré zachytávajú život tak, ako ho vidia novinári zo Slovenska a východnej Európy. Každý rok sa do súťaže zapájajú fotografi, aby umožnili verejnosti vidieť udalosti a javy tak, ako ho vidia oni v hľadáčiku fotoaparátu.
 
Tento rok sa konal už 9. ročník tejto súťaže a zaregistrovalo sa 203 fotografov, ktorí dovedna zaslali 1827 snímok, z toho 183 sérií. Prihlásené fotografie hodnotila 5-členná medzinárodná porota. Fotografie boli rozdelené do 10 súťažných kategórií: Aktualita, Reportáž, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 26 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória), Fotografia vytvorená mobilným telefónom (medzinárodná kategória) a v nová medzinárodná kategória Každodenný život. Osobitnou kategóriou bol Grant Bratislavy. Porota každoročne udeľuje aj cenu Mladý talent roka.
 
Do súťaže sa so svojimi fotografiami prihlásil aj fotograf Stano Klačanský zo Serede. Fotografovaniu sa venuje približne 12 rokov a z hobby fotenia sa časom  stala profesionálna záležitosť. Ako sám hovorí: „Naučil som sa cvaknúť spúšť fotoaparátu v správnom momente, zachytiť tu pravú emóciu v tvári, čítať svetlo, pracovať s objektom alebo byť len ako dobrým starým kamarátom, ktorý v tej chvíli iba fotí.“
 
Podľa SLOVAK PRESS PHOTO medzi súťažnými fotografiami dominovali fotky z parlamentných volieb, udalostí súvisiacich s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a prípadov korupcie na slovenskej scéne, pandémie COVID-19 ale aj témy ako každodenný život, chudoba či sociálne problémy.
 
Stano Klačanský sa do tejto súťaže zapojil prvý krát a to fotografiami z premiéry filmu AMNESTIE v kategórii SVET UMENIA A KULTÚRY. Porota rozhodla, že v tejto kategórii sú jeho fotografie najlepšie a vyhlásila ho za víťaza. Blahoželáme !  (keďže sa jedná o foto súťaž, z dôvodu zachovania aut.práv vyhlasovateľa súťaže si súťažné fotografie S.Klačanského môžete pozrieť klinutím na tento odkaz)
 
Výstava fotografií víťazov a finalistov súťaže SLOVAK PRESS PHOTO 2020 je sprístupnená verejnosti  v Dome umenia, na nám. SNP 12 v Bratislave od 2.10.2020.
Seredský fotograf Stano Klačanský víťazom 9. ročníka súťaže novinárskej fotografie SLOVAKPRESSPHOTO