Patrik Hano si zamiloval bojové umenie aikido

Patrik Hano si zamiloval bojové umenie aikido

Šport     Ružena Scherhauferová    
Mnohí z nás nevedia, že v priestoroch športovej haly RELAX na Mlynárskej ulici už dlhodobo trénujú deti a dospelí jedno z najmladších bojových umení - AIKIDO. Tento šport je spojením viacerých pôvodných bojových umení, z ktorých boli vynechané všetky smrtiace prvky. Cvičenie tohto japonského bojového umenia má za úlohu rozvíjať cvičenca nielen po fyzickej ale aj psychickej stránke. 

 Zastavila som po tréningu v hale RELAX sympatického trénera Patrika Hana a bola som zvedavá na to, ako, kedy a čo ho viedlo k tomu, že sa začal zaoberať práve  trénovaním detí a mládeže.

Kde a kedy ste začínali s týmto športom vy? Kto vás k nemu priviedol.  

Vždy ma priťahoval takýto druh športu a po prelomení komunistickej bariéry a otvorení hraníc sa aj na Slovensko začali valiť rôzne bojové umenia. Niektoré z nich som si vyskúšal, ale našiel som sa až v aikide. Na tréning ma pritiahol môj kamarát, spolužiak a zakladateľ Trnavského klubu Róbert Zvolenský a bolo to.

Pán Hano, pochopila som, že ste začínali s týmto bojovým umením v Trnave. Ako vznikla myšlienka spojiť seredské aikido s trnavským?
 
Áno, táto myšlienka, spojiť obidva kluby, vznikla na jeseň 1992, ale to boli úplné začiatky tohto športu aj na Slovensku. V utorok a v štvrtok sme chodili do Bratislavy, cez víkendy zase po okolitých štátoch, a to, čo sme sa naučili, sme skúšali na tréningoch v Trnave.
Asi po troch rokoch sa k nám pridal Seredčan Branislav Šilhár, ktorého sme prehovorili a 4.1.1996 otvoril Seredský klub aikida. Stal sa mojím kamarátom a pokiaľ som mal trochu času, vždy som prišiel Seredčanov podporiť.
Neskôr som si založil v Trnave vlastný klub Aikido Dojo Hano, presťahoval som sa do Vinohradov nad Váhom a začal som viacej podporovať Seredský klub. Keď sa Braňo  potom presťahoval do Bratislavy, hlavným trénerom som sa stal ja a premenoval som klub na Aikido Dojo Hano – Sereď. Vtedy sme už boli zaregistrovaní ako občianske združenie.

Názov tohto športu AIKIDO niečo znamená? 

AI - harmóniu, súlad, jednotu = znamená, že protivníka nenaháňame, nebojujeme proti nemu, ale snažíme sa s ním splynúť.
KI – energiu = prijímame, využívame a vraciame  energiu útočníka.
DO – cestu, pohyb = cesta bojovníka, na ktorú sme sa dali, ktorá nie je jednoduchá,
voľne preložené - Cesta harmónie ducha.

Povedali by ste nám v krátkosti, akú tradíciu má tento šport na Slovensku? 
Ako som už povedal, aikido prišlo na Slovensko po otvorení hraníc. Náš Klub je od začiatku založenia v Slovenskej Aikido Asociácii (SAA), je  jej riadnym členom a tiež jedným zo zakladateľov. SAA je členom  International Aikido Federation (IAF) a European Aikido Federation (EAF) Uznaná Hombu Dojo Tokio, pokračujeme v priamej línii zakladateľa Aikido. SAA združuje kluby po celom Slovensku, ale aj mimo a to hlavné v Čechách. Pre všetkých organizuje semináre, vytvára technické pravidlá a organizuje skúšky technickej vyspelosti.

Aké cvičenia a techniku používate na tréningu?
Koncentračné – snažíme sa nemyslieť na to, čo je za dverami telocvične (škola, práca, problémy), ale plne sa musíme sústrediť na „tu a teraz“.
Seba poznávacie – spoznať sa a zdokonaliť svoje telo a myseľ.
Energické – nájsť a využiť čo najviac svojej fyzickej a vnútornej energie.
Harmonizačné – splynúť s útočníkom, s prírodou a využiť ich energiu.
Sebaobranu – pre deti, ženy a dospelých proti jednému či viacerým útočníkom, aj ozbrojeným.

Zrátala som si, že sa zaoberáte týmto športom v Seredi už osemnásť rokov. Nezunovalo sa vám opakovane vysvetľovať a predvádzať jednotlivé cvičenia a hmaty malým bojovníkom? Máte možnosť zacvičiť si aj vy?
Aikido bolo a je pre mňa veľmi komplikované. Každým tréningom mám v sebe viac a viac otázok a tieto otázky si dávam už 28. rok (v Seredi 18.) a stále pribúdajú ďalšie. Ako prvá a pre mňa dlho nepochopiteľná otázka bola a je, ako môže byť „bojové umenie“ umením mieru a nekončí ublížením či zničením nepriateľa, ale harmóniou, poznaním a mierom. Všetky techniky treba neustále opakovať a skúšať v rôznych situáciách s rôznymi útočníkmi. To sa dá len na tréningoch, kde sa neustále zdokonaľujeme. Okrem tréningov nachádzame nové skúsenosti na rôznych seminároch po celej Európe. Mám ešte veľa nesplnených snov a jedným z nich je ísť do Japonska, kde vzniklo aikido. Verím, že sa mi to raz splní.

Práca s deťmi je ťažká. Poslúchajú vás a sú učenlivé? Baví ich takáto činnosť? Ako by ste charakterizovali deti v súčasnej spoločnosti?
Nielen my, ale aj deti sa neustále vyvíjajú, pretože predtým nebolo také množstvo podnetov a informácii ako dnes. Hlavne IT, elektronika a virtualizácia spútava čoraz viacej ľudí - viem to, lebo od mladosti pracujem v IT. Ale je to všetko len virtuálny svet, ktorý sa nedá nijako nahradiť osobnou, fyzickou skúsenosťou a pohybom. Je dosť ťažké odtrhnúť deti od VR, ale keď už prídu na tréning a začnú sa hýbať, sú veľmi šťastné a pohyb ich baví. K tomu ich pritiahnu hlavne rodičia, ktorí už majú určitú skúsenosť s pohybom. V dnešnej dobe sú deti veľmi vnímavé, dokonca môžem povedať, že veľmi múdre, ale pohybovo niektoré až negramotné.

Spomínate si na niektoré výnimočné talenty a máte aj takých absolventov tohto športu, ktorí sú dnes už dospelí a vodia k vám na tréningy svoje deti?
Áno. Mnoho mladých prestalo s aikidom kvôli škole, frajerke, práci, ale po určitom čase sa vracajú dokonca aj s deťmi a sú radi, že majú u nás možnosť cvičiť spoločne.

V japonských bojových umeniach majú bojovníci športovci možnosť získať vyššie technické stupne. Dostávajú ich za určitý počet odtrénovaných hodín, alebo za roky či za obtiažnosť jednotlivých prvkov, ktoré zvládnu? Kto určuje u jednotlivca, aký technický stupeň ovláda v aikide?
Naša organizácia SAA má technickú komisiu, ktorá drží dohlaď nad technickou vyspelosťou športovcov. Máme skúšobné pravidlá a skúšobný poriadok. Ten obsahuje techniky, ktoré musí zvládnuť každý, kto chce robiť skúšky technickej vyspelosti – žiacke Kyu a majstrovské stupne DAN. Na skúšky navrhuje žiakov tréner a technická komisia ich skúša na interných alebo regionálnych seminároch. No je to na každom, či sa touto cestou vydá, alebo sa venuje aikidu len pre vlastné zdokonalenie a potešenie.

Rozprávame sa tu o športovej disciplíne, o umení sebaobrany, ktorá je v tomto čase dosť dôležitá, ale povedzte nám aj vy niečo o sebe. Aké technické stupne ste dosiahli v aikide? 
Spomínal som, že je na každom jednotlivcovi, akou cestou sa vydá. Ja som absolvoval skúšky až po majstrovský stupeň 1.DAN a ďalej som sa vybral cestou samo zdokonaľovania sa a nie predvádzania sa a porovnávania, kto ma väčší DAN. Aikido vlastne nie je  športová disciplína, ale umenie. A umenie je veľmi relatívne a nemerateľné. V aikide nemáme žiadne súťaže a nesnažíme sa porovnávať, ale každý pracuje na sebazdokonaľovaní a pomoci druhému. Najlepšie je osobná skúsenosť a dobrý vnútorný pocit.

Ak si to zhrnieme, tak máte po celý školský rok postarané o dva večery v týždni, ktoré venujete hlavne práci s deťmi. Napĺňa vás táto práca na doraz, alebo máte aj iné koníčky, ktorými zrelaxujete a odpútavate sa od tohto športu? 
Pohyb ma napĺňa od malička. 7 rokov som súťažne plával, 3 roky hral hádzanú. Popri tom som sa venoval asi všetkým športom čo boli v Trnave, v ktorých som reprezentoval aj školu. Futbal, basketbal, volejbal, tenis, pingpong, cyklistiku, atletiku, gymnastiku, fitnes, lyžovanie, korčuľovanie... Relaxom pre mňa je pohyb. Mám ho v sebe hlboko zakorenený a doteraz ma napĺňa. K nemu som si ako dospelý pridal ešte motorku, potápanie a vysokohorskú turistiku. Nedokážem pochopiť, keď sa niekto sťažuje, že nič nestíha.

Čo hovorí na vašu trénerskú kariéru vaša rodina? Nebývajú niekedy nervózni z vašej absencie doma? Vaša dcéra ide vo vašich šľapajach, alebo si vyhliadla inú záľubu? 
Som veľmi rád, že ma rodina podporuje a veľa pohybu robíme spolu – teda okrem aikida (smiech). Ja nikoho do ničoho netlačím, ale snažím sa mu porozumieť, nech si každý nájde tú svoju cestu. Dcéra má 10 rokov a miluje kone (čo je aj naša vášeň), tanec a plávanie. Aikido si vyskúšala a určite sa k nemu raz dostane. Spolu robíme turistiku, cyklistiku a veľa cestujeme.

Čo by ste odkázali všetkým, ktorí stále nevedia, čomu by sa mali venovať vo voľnom čase?
Určite sa nevyhovárať, že je málo času. Je to o prioritách. Treba sa mať hlavne veľa pohybu. V tom vidím určite riešenie, ako si zachovať fyzické a mentálne zdravie. Pri pohybe sa dá vypnúť a utiecť zo systému, ktorý nás stále viac a viac ovláda a stávame sa na ňom závislí. Médiá nás ohlúpujú, virtuálny svet nás čoraz viacej pripútava a zároveň odpútava od reality. Strácame reálny úsudok a svoj názor si neurobíme zo skúseností, ale z pochybných zdrojov reklám. Skúsme sa vrátiť do prírody a inšpirovať sa ňou. Príroda je založená na harmónii AI, energii KI a pohybe, ceste DO  .

A prečo práve Aikido ?
Použijem výstižný citát: Aikido nie je zázračnou metódou odstránenia problémov. Nie je zaručená morálnosť, tolerantnosť, zodpovednosť, nezištnosť, vnútorná krása (či iná pozitívna kategória) cvičenca aikida. Umožňuje však nájsť k nim cestu a kráčať po nej od narodenia po smrť. Aikido nie je iba zábavou pre mladých. Jeho hlavný význam spočíva v celoživotnom učení sa bojovať o vlastný kvalitný a zmysluplný život.
 
Príďte sa na nás pozrieť. Tréningy prebiehajú v športovej hale RELAX, Športovo - relaxačné centrum, Mlynárska 2: Pondelok 18:00 - 19:30, Streda 18:00 - 19:30.                                                   
 
Pán Hano, tento výstižný citát skrýva v sebe množstvo hlbokých múdrych myšlienok a zároveň všetky ľudské cnosti, ktoré posúvajú človeka na vrchol ľudskosti a morálky. Je to naozaj pekné zakončenie nášho rozhovoru a ja vám prajem veľa úspechov v tak náročnej a zároveň krásnej práci, ktorú robíte v súlade s harmóniou srdca a duše.  

 
Patrik Hano si zamiloval bojové umenie aikidoPatrik Hano si zamiloval bojové umenie aikidoPatrik Hano si zamiloval bojové umenie aikidoPatrik Hano si zamiloval bojové umenie aikidoPatrik Hano si zamiloval bojové umenie aikidoPatrik Hano si zamiloval bojové umenie aikidoPatrik Hano si zamiloval bojové umenie aikidoPatrik Hano si zamiloval bojové umenie aikidoPatrik Hano si zamiloval bojové umenie aikidoPatrik Hano si zamiloval bojové umenie aikido