Putovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLU" zavítala do Serede

Putovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLU" zavítala do Serede

Slávnostná charitatívna vernisáž otvorila v piatok 31. mája v bastióne seredského kaštieľa výstavu fotografií s názvom DRŽME SPOLU. Organizátorom vernisáže je OZ Pomocná ruka nádeje v spolupráci s mestom Sereď. Cieľom tejto emotívnej výstavy je stimulácia záujmu verejnosti a pomoc rodinám starajúcich sa o pacientov nachádzajúcich sa na hranici medzi životom a smrťou, o pacientov s diagnózou „Vigílna kóma“ a rodinám starajúcich sa o svoje deti so zdravotným postihnutím.
 
 
Autormi fotografií sú dokumentaristi v Českej republike profesor Jindřich Štreit a na Slovensku fotograf Peter Lančarič, ktorí svojimi zábermi ponúkajú pohľad na realitu, ktorá je hlbšia a závažnejšia.
 
"Autori sa týmito fotografiami snažia ukázať realitu v jej hĺbke. Nefotografujú skutočnosť zvonka, ale z vnútra. Vystavené fotografie zachytávajú vnútornú silu a večnú nádej človeka. Okrem poukázania na problematiku ide aj o charitatívnu akciu. Ukážme spoločne, že nám títo pacienti a ich rodiny v ťažkej životnej situácii nie sú ľahostajní," vysvetlila Michaela Huliková z OZ Pomocná ruka.
 
Ako sama na vernisáži povedala, aj jej rodina má osobnú skúsenosť s vigílnou kómou, kedy jej brat po nehode ostal sám na hranici medzi životom a smrťou. Išlo o stav, kedy ani ona a ani jej rodina nemali potrebné informácie ako takýmto pacientom pomôcť a ako bude ich život pokračovať ďalej. Aj preto sa tejto problematika začala venovať bližšie. Už teraz vie povedať, že táto diagnóza ovplyvňuje nie len samotných pacientov, ale celé rodiny. Celková liečba býva mimoriadne náročná. Preto vznikla iniciatíva, ktorá poukazuje, že týmto ľuďom je potrebné pomôcť. Cieľom výstavy je aj poukázanie na zle fungujúci sociálny a zdravotný systém a pripomenutie všetkým politikom, že osudy ľudí sú  práve v ich rukách.
Pozvanie na charitatívnu vernisáž prijali aj mnohí hostia, medzi nimi aj zástupca primátora mesta Sereď Ľubomír Veselický. Jeho príhovor plný pravdivých slov, nabádal prítomných k zamysleniu : „Žijeme v dobe, kedy na nákup bojových lietadiel nie je problém nájsť v štátnom rozpočte jeden a pol miliardy eur, keď zisky zahraničných spoločností tečú do zahraničných bánk. Žijeme v dobe, keď zdravotné poisťovne uhrádza chorým stále menej liekov, keď ochranu zdravia kodifikovanú v článku 40 Ústavy SR suplujú občianske združenia akým je v tomto prípade OZ Pomocná ruka nádeje a množstvo ďalších pôsobiacich na území nášho štátu. Dnes si ale musíme pomáhať. Preto som vďačný za každú minútu, venovanú dobrovoľnej pomoci a  za každý jeden cent, ktorý pomôže postihnutým a tím, ktorí sa o nich starajú.“
 
Umelecký a emotívnejší dojem vernisáže dotvorilo vystúpenie speváčky Anny Slížovej, detí MŠ na Pažitnej ulici v Seredi, a nechýbalo ani pásmo ľudových piesní.
 
Ako už bolo spomenuté, okrem poukázania na problematiku ide aj o charitatívnu akciu, preto umelecký maliar Milan Ščibravý venoval jedno zo svojich umeleckých diel do dražby z ktorej bude vydražená suma venovavá na podporu pacientov v bdelej kóme. Dražba bude zverejnená na sociálnej sieti Facebook na stránke Pomocná ruka nádeje.
 
Výstava bude sprístupnená pre verejnosť do 23.6.2019, každú sobotu od 14.00 - 17.00 hod.
 
Putovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLUPutovná charitatívna výstava „DRŽME SPOLU