Dobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnosti

Dobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnosti

Udalosti a ľudia     Stanislava Janegová    
V mestskom parku v Seredi sa konalo 27. apríla podujatie s názvom Budem záchranárom. Zorganizovala ho Bratislavská kynologická záchranárska brigáda pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o Seredi s podporou mesta. Sobotná akcia bola venovaná hlavne deťom z Detského domova v Seredi a klientom Domova sociálnych služieb Šoporňa – Štrkovec, ale aj širokej verejnosti.

Prvý ročník tohto podujatia sa konal minulý rok v Bratislave. Určený bol deťom z krízových centier. Tento rok si dobrovoľní záchranári vybrali mesto Sereď. Pripravili pre deti rôzne súťaže a tematické hry, aby sa nielen zabavili, ale aj niečo naučili. Svoje zručnosti im predviedli kynológovia, členovia Slovenského červeného kríža, či dobrovoľní hasiči. V rámci programu mohli priamo v akcii vidieť ukážky hasičskej techniky, záchranárskej kynológie a vyhľadávanie osôb. Vyskúšali si striekanie hadicou na cieľ, podanie prvej pomoci na figuríne a zároveň im boli ošetrené fiktívne vyrobené rezné rany, ktoré naozaj vyzerali ako skutočné. Takýto efekt vznikol po nanesení špeciálneho cesta, potravinárskeho červeného farbiva a medu. Veľkým zážitkom pre nich bolo tiež sedieť v sanitke so zapnutou sirénou. „Chceli sme ukázať deťom, ako sa dá tráviť voľný čas, a zároveň im priblížiť prácu dobrovoľných záchranárov. Podujatie sme spojili aj s predajom rôznych predmetov, ktoré si vyrobili deti z DD alebo klienti DSS. Vyzbierané finančné príspevky išli na podporu týchto zariadení,“ uviedla veliteľka Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády Iveta Lipovská. Aj vďaka priaznivému počasiu a hojnej účasti verejnosti podujatie splnilo svoj účel. Deti odchádzali domov zo zážitkami, a aj s pocitom, že sa opäť niečo nové naučili, čo sa im možno raz v živote zíde.
Dobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnostiDobrovoľní záchranári predviedli deťom svoje zručnosti