Vláda sa zaviazala dobudovať Múzeum holokaustu

Vláda sa zaviazala dobudovať Múzeum holokaustu

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Múzeum holokaustu v Seredi je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora.
 
Múzeum bolo slávnostne otvorené 26. januára 2016. V tom čase boli z priatich barakov zrekonštruované iba dva. Postupne sa obnovili aj ďalšie, rozširoval sa počet autentických exponátov a z múzea sa stalo vyhľadávané miesto pre turistov, školy a rôzne inštitúcie.  Podľa riaditeľa Martina Korčoka spočíva výnimočnosť múzea aj vo vzdelávaní: "Na Slovensku nenájdete žiadne iné múzeum, ktoré poskytuje vzdelávanie v takom rozsahu ako my. Nechceme sa však nechať ukolísať úspechom, naopak, radi by sme naše hranice posunuli ďalej."
 
Otvorenie múzea 26. januára 2016
 
Múzeum holokaustu za celú dobu privítalo vo svojich priestoroch tisícky návštevníkov. Mesto Sereď sa tak dostalo na svetovú mapu miest, ktoré si pripomínajú holokaust. Múzeum ale nestagnuje a bude sa rozširovať ďalej. Vláda sa totiž zaviazala dobudovať celý areál múzea a zároveń vybudovať na bývalom appelplatzi pamätník venovaný obetiam holokaustu. Ten by mal byť dôstojným pietnym miestom na pripomínanie najväčšej tragédie v dejinách ľudstva.
 
Pre múzeum je to ďalšia skvelá správa. Ako informovali verejnosť, predseda vlády SR, Eduard Heger, sa v stredu 13. októbra na fóre na vysokej úrovni k pripomínaniu holokaustu a boju proti antisemitizmu vo švédskom meste Malmö, zaviaže k dobudovaniu Múzea holokaustu v Seredi: "Túto informáciu si veľmi vážime a zároveň sa tešíme, že s pomocou jednotlivých ministerstiev budeme môcť navýšiť kapacitu vzdelávania, čo by malo byť prínosom pre celú demokratickú spoločnosť. Veríme, že za týmto vyhlásením je aj práca, ktorú vykonávame v oblasti ľudských práv, so zameraním na antisemitizmus, rasizmus a xenofóbiu."
 
Riaditeľ Korčok za plánované rozšírenie múzea vyjadril verejne svoju vďaku: "Rád by som vyjadril veľké poďakovanie všetkým, ktorí sa na tejto agende mesiace podieľali. Nebolo to ľahké, ale dokázali sme to. Rovnako ďakujem aj členom vlády, ktorí návrh schválili. Ide o veľké gesto. Prečo sú dostavba múzea a jeho komplené sprevádzkovanie také dôležité? Pretože holokaust bol vyústením najväčšieho zlyhania demokracie v novodobých dejinách. Treba na to neustále poukazovať vzdelávaním a poučiť sa z chýb minulosti. Nemôžeme si dovoliť podobnú chybu opakovať! V tomto tkvie jeden z najväčších významov Múzea holokaustu v Seredi pre celú spoločnosť."
 
 
 
Vláda sa zaviazala dobudovať Múzeum holokaustuVláda sa zaviazala dobudovať Múzeum holokaustuVláda sa zaviazala dobudovať Múzeum holokaustu