Vzťah k mestu

Vzťah k mestu

Životné prostredie a príroda     Ľubomír Veselický    
Na informácie o okolí reaguje každý inak. Možno  je to spôsobené vyššími dennými teplotami, možno je chyba niekde úplne inde. No logika akoby  sa z niektorých hláv  vytrácala.  Na sociálnych sieťach sa potom objavujú zvrátené názory  o vinníkoch  a zodpovednosti   Príklady: 
- Za požiar suchej trávy nie je zodpovedný ten, kto do nej hodil horiaci neuhasenú cigaretu, ale ten, kto tú trávu kosil, neodviezol ju,  a nechal uschnúť  na mieste. 
- Za žuvačky  na chodníkoch nie  sú zodpovední rodičia detí, ktorí nestihli svoji ratolestiam vysvetliť, že žuvačku slušný človek nevypľuje  na chodník, ale do najbližšieho  odpadkového koša.
- Za znečistenie sú zodpovední tí, ktorí majú  mesto čistiť. 
- Za špaky  pri krajnici nezodpovedajú , vodiči  a vodičky,  ktorí nonšalantne vdýchnu posledný šluk a vyhodia  nedopalok  cez otvorené okno auta , ale zamestnanci mesta, ktorí majú čistiť krajnice vozoviek.
 
Nedávno som sa pristavil pri dvojici, ktorá upravovala priestor pri bytovom dome na Pažitnej ulici. Malými drevenými  palisádami si uchránili trávnik, na ktorý  pred časom vychádzali vozidlá. Po daždi bývalo  blato po celej dĺžke komunikácie. Nemyslím si, že tí dvaja to robili preto, lebo  ich na to niekto vyzval. Ich motivácia bola jednoduchá.  Chcú to tam mať pekné.
 
 
Každý sme iný.  Niekto obetuje svoj čas i vlastné peniaze, aby pozemok, ktorý ani nie je jeho,  bol pekný a úhľadný.  Prezentuje svoj vzťah nielen k svojmu najbližšiemu okoliu ale aj k mestu v ktorom žije.
 
 
Takýchto ľudí počúvam rád a akceptujem ich názory a upozornenia na zlepšenie stavu verejných priestranstiev.  Sami idú príkladom ostatným a našťastie je ich naozaj veľa.
 
Na druhej strane len ťažko môžem vážne  vnímať kritiku za každý trs trávy v pukline chodníka, ak kritikovi rastie tráva z odkvapových žľabov niekoľko rokov.  Ľudová múdrosť  „ V cudzom oku vidí i smietku, a vo vlastnom ani brvno nevidí“  má naozaj niečo do seba.
 
Vzťah k mestu