Rušia sa vyhradené hodiny pre seniorov aj testovanie na školách

Rušia sa vyhradené hodiny pre seniorov aj testovanie na školách

Zdravie     Iveta Tóthová    
Priaznivá epidemiologická situácia umožňuje uvoľniť ďalšie opatrenia. Od budúceho týždňa bude 10 bordových okresov a 69 červených.
 
ZÁKAZ VYCHÁDZANIA
Doma treba byť do 21.00 h. Pravidlo platí pre celú krajinu rovnako.
 
REŠTAURÁCIE
Terasy či fitnescentrá sú otvorené ale za podmienky dodržiavania hygienických nariadení.
 
NÁVŠTEVY
Platia aktuálne pravidlá, povolili sa navyše návštevy vo väzniciach .
 
TESTOVANIE
Testovanie na ochorenie COVID-19 v zmysle platného COVID-automatu sa nevzťahuje na osoby, ktoré sú
 
-minimálne 14 dní po očkovaní druhou dávkou mRNA vakcíny (Pfizer&Biontech, Moderna)
 
-4 týždne po očkovaní prvou dávkou vektorovej vakcíny (Astra Zeneca).
 
-Povinnosť testovania v zmysle platného COVID-automatu sa takisto nevzťahuje na ľudí, ktorí boli očkovaní či už mRNA alebo vektorovou vakcínou a uplynulo 14 dní po 1. dávke očkovania a ak táto osoba prekonala za posledných 180 dní ochorenie COVID-19.
 
POVOLENÉ PREVÁDZKY
Prevádzky sú povinné držiavať stanovené opatrenia – 1 osoba na 15 metrov štvorcových a všetky protiepidemické opatrenia ako nosenie respirátora v interiéry, dôkladná hygiena rúk či predpísané rozostupy.
 
ZRUŠENIE HODÍN PRE SENIOROV
Od 9. mája 2021 sa rušia vyhradené hodiny pre seniorov, ŤZP a ich sprievodcov.
 
KONIEC TESTOVANIU NA ŠKOLÁCH
-Testy na Covid-19, ktorými sa žiaci a ich rodičia doposiaľ preukazovali pri návšteve školy už nie sú potrebné.
 
-V bordových okresoch bude platiť od 3. mája 2021 výnimka zo zákazu vychádzania do školy bez potreby preukazovania sa negatívnym testom na ochorenie Covid-19 alebo iným dokladom, napr. o zdravotnej indikácii. Takisto aj vstup do školy bude pre deti a žiakov umožnený bez preukázania sa testom.
 
-Rovnaká výnimka bude platiť na takúto cestu aj pre sprevádzajúcu osobu. Pri návšteve školy sa teda žiaci nebudú musieť preukazovať negatívnym testom či už svojim alebo svojho zákonného zástupcu.
 
-Pre červené okresy a ružové okresy nebude v obmedzenom čase platiť zákaz vychádzania od 3. mája 2021 a takisto nebude potrebné sa preukazovať negatívnym testom pri vstupe do školy. Táto výnimka navyše platí aj pre zamestnancov školy.
 
-Prejde sa na tzv. intervenčné testovanie, čo je cielené testovanie tam, kde vznikne podozrenie alebo potvrdenie nákazy.
 
HROMADNÉ PODUJATIA
podmienky nájdete na :
 
OČKOVANIE
Očkovacia čakáreň je otvorená pre všetkých nad 16 rokov, ale bez možnosti výberu vakcíny. Naďalej sú ľudia prioritne očkovaní podľa veku a napríklad so závažnou či stredne závažnou chronickou chorobou. Minister Lengvarský predpokladá, že už v polovici júna by každý, kto sa chce dať zaočkovať, mohol mať za sebou prvú dávku.
 
 
Rušia sa vyhradené hodiny pre seniorov aj testovanie na školách