Od pondelka 12. apríla sme zaradení medzi červené okresy. Aké zmeny nás čakajú?

Od pondelka 12. apríla sme zaradení medzi červené okresy. Aké zmeny nás čakajú?

Zdravie     Iveta Tóthová    
 
Slovensko ako celok je od pondelka 12. apríla naďalej  v čiernej farbe, no situácia sa pomaly zlepšuje. Dôkazom je nové delenie podľa regionálnej charakteristiky COVID-automatu.
 
V IV. stupni varovania COVID AUTOMATu, teda v čiernej farbe budú od pondelka 12. apríla iba dva okresy : Poprad a Kysucké Nové Mesto.
 
V III. stupni varovania COVID AUTOMATu, teda v bordovej farbe bude 36 okresov: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levoča, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen 
 
V II. stupni varovania COVID AUTOMATu,  teda v červenej farbe bude 39 okresov: Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I - IV, Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I - IV, Košice - okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Nitra, Piešťany, Prievidza, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš a Žarnovica. 
 
V  I. stupni varovania COVID AUTOMATu, teda v ružovej farbe budú 2 okresy: Nové Zámky a Zlaté Moravce 
 
Ministerstvo zdravotníctva na svojej stránke uvádza, že pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní. Ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla.
 
ČO PRE NÁS PRERADENIE MEDZI ĆERVENÉ OKRESY ZNAMENÁ?
 
- stále je povinné nosenie FFP2 alebo N95/KN95 respirátora v interiéroch. V exteriéri je povolené nosiť rúška
 
- do práce je potrebný negatívny test nie starší ako 14 dní ( v čiernych a bordových to bolo 7 dní, v ružovom je periodicita 21 dní  )
 
- školy a školské zariadenia by mali byť otvorené, no rozhodnutie je na zriaďovateľoch
 
- všetky ďalšie nariadenia zostávajú v platnosti v celej krajine
 
Ostatné opatrenia nájdete na stránke Covid Automatu zadaním okresu.
 
 
 
 
 
 
Od pondelka sme zaradený medzi červené okresy. Aké zmeny nás čakajú?