V stredu 31. marca vyrúbu v meste starý orech, jeho obyvateľom už mesto zabezpečilo náhradný domov

V stredu 31. marca vyrúbu v meste starý orech, jeho obyvateľom už mesto zabezpečilo náhradný domov

Životné prostredie a príroda     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta    
Na Mlynárskej ulici bude vyrúbaný starý orech. Je preschnutý a nebezpečný pre svoje okolie, zaujímavosťou sú jeho obyvatelia, ktorí dostali pred výrubom nový domov.
 
Orech kráľovský (Juglans Regia) rastie na parkovisku oproti kultúrnemu domu. V rozhodnutí o jeho výrube sú zhrnuté dôvody, kvôli ktorým bude musieť byť odstránený: dožívajúci strom so zlým zdravotným stavom má v kostrových konároch veľké dutiny a jeho drevo sa rozpadáva. Koruna stromu je z polovice preschnutá, strom je vychýlený z rastovej osi a nakláňa sa k chodníku. Hrozí zrútenie jeho častí.
 
Obyvatelia susedného činžiaku zároveň upozornil, že v dutine starého stromu pozorujú netopierov. „Preto sme zabezpečili odborné ornitologické posudky. Decembrový potvrdil prítomnosť hniezda hibernujúcich netopierov druhu raniak hrdzavý. Vo februári ornitológ potvrdil, že netopiere sú stále v dutine. Preto odporučil správny termín výrubu aj postup, ako sa správať, aby nebola rodina netopierov ohrozená,“ vysvetlila Katarína Navrátilová z oddelenia životného prostredia mesta. Dodala, že zároveň si mesto splnilo povinnosť inštalovať na stromy v najbližšom okolí dve búdky pre vtáctvo a jednu búdku pre netopiere, ktoré by mali slúžiť ako dočasný domov. Tieto už boli v marci aj umiestnené privolaným ornitológom.
 
Spoločenská hodnota orecha kráľovského na Mlynárskej bola podľa vyhlášky MŽP SR vyčíslená na 1077,60 eur. Náhradná výsadba bude realizovaná v zmysle zákona o ochrane prírody ešte tento rok.
 
Výrub orecha kráľovského bude v stredu 31. marca v ranných hodinách, o čom budú majitelia zaparkovaných áut pod týmto stromom vopred informovaní.
V stredu 31. marca vyrúbu v meste starý orech, jeho obyvateľom už mesto zabezpečilo náhradný domovV stredu 31. marca vyrúbu v meste starý orech, jeho obyvateľom už mesto zabezpečilo náhradný domovV stredu 31. marca vyrúbu v meste starý orech, jeho obyvateľom už mesto zabezpečilo náhradný domovV stredu 31. marca vyrúbu v meste starý orech, jeho obyvateľom už mesto zabezpečilo náhradný domov