Po polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej ulici

Po polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej ulici

Rozvoj a výstavba     Rastislav Petrovič a Martina Hilkovičová    
V septembri 2020 začala rekonštrukcia trhoviska na Mlynárskej ulici v Seredi. Po celej dĺžke ulice má vzniknúť upravený verejný priestor určený pre návštevníkov a predávajúcich trhovníkov.
V minulosti predstavoval „rinek“ na Mlynárskej ulici spoločenskú udalosť, kde sa stretávali ľudia nielen z mesta, ale aj z okolitých obcí. Doteraz známa podoba trhoviska vznikla začiatkom 70. rokov 20. storočia.
Prinášame vám fotografie dokumentujúce stavebný ruch na Mlynárskej ulici pred vyše 50. rokmi, ktoré zachytil niekoľkými zábermi Jozef Kubányi a ten nedávny, z približne rovnakého miesta ako kedysi, Lukáš Klčo.
V roku 1970 si Československo pripomínalo 25. výročie oslobodenia Sovietskou armádou. Pri tejto príležitosti sa v obciach a mestách konali rôzne akcie. Jedna z nich sa volala „Etapa 25“. V mestách sa zveľaďovali verejné priestranstvá a dvojice miest medzi sebou súťažili na obrazovkách Slovenskej televízie. Sereď vtedy súťažila s mestom Pezinok. Ako to dopadlo sa nám nepodarilo zistiť. Súťažno-zábavný program sa vysielal zo starého „kulturáku“ v Seredi, vtedajšieho Závodného klubu ROH, priamym prenosom, a záznam tohto programu sa v televíznom archíve nezachoval. To čo po tejto súťaži v Seredi zostalo boli nové komunikácie, zelený pás a trhovisko na spevnenej ploche vymedzenej nízkym zábradlím na Mlynárskej ulici. Pri stavebných prácach vtedy pomáhali aj príslušníci Československej ľudovej armády.
V čase výstavby trhoviska (1970), ale aj predtým a krátko potom, to na Mlynárskej ulici žilo čulým komunitným životom. Mlynárčania si organizovali rôzne kultúrne, športové a spoločenské akcie. Stavanie vysokých farebných májov na Mlynárskej ulice malo pre ľudí väčší význam ako tie, ktoré organizovalo mesto. Spomienky nielen o nich publikoval na stránkach Seredských noviniek Miloš Mičáni.
Dominantou Mlynárskej ulice bol veľký poschodový Tomašovičov dom, ktorý mal na prízemí Potraviny, predtým to bol hostinec Terézie Tomašovičovej. Aj tam bývalo kedysi rušno. Po zrušení hostinca tam istý čas sídlila Hudobná škola. Ale mladší pamätníci si skôr spomenú už len na Potraviny, v ktorých predávala Alžbeta Hojerová. V rovnakom domoradí ako stál Tomašovičov dom, mali poschodové domy postavené aj Štefánikovci, Tóthovci a Pospíšilovci.
Ťažkú ranu ulici a koniec komunitnému životu Mlynárčanov priniesla výstavba sídliska Sereď – Stred V, kvôli ktorému zbúrali jednu stranu Mlynárskej ulice. Názov ulice síce zostal, ale jej charakter takmer zmizol. Zostal už len rad rodinných domov na okraji veľkého panelového sídliska.
Mlynárska ulica vznikla pravdepodobne koncom 17. storočia ako židovská osada s vlastným cintorínom. Názov Židovská ulica sa uvádza na starej katastrálnej mape mesta z roku 1893, ktorej kópiu si môžete pozrieť v Mestskom múzeu v Seredi. Starý židovský cintorín sa kedysi nachádzal na mieste novej časti domu kultúry, kde stál predtým Gutmanov majer (Štrkovňa) a na parcele rodinného domu Ivana Štefánika. Jeho existenciu dokladá aj náhrobný kameň rabína Jozefa z roku 1789 v expozícii mestského múzea. Dnešný názov ulice Mlynárska pochádza z toho, že na tejto ulici v minulosti žili mlynári a ich rodiny, ktorí vlastnili vodné – lodné mlyny na Váhu. Niektorí potomkovia mlynárov tam žijú dodnes.
História tejto časti mesta je veľmi bohatá a zaujímavá. Radi by sme o Mlynárskej ulici vydali publikáciu. Dúfame, že s obnovou trhoviska a zvyšnej komunikácie, prídu aj nové podnety na rôzne aktivity súčasníkov a mladej generácie. Keby dnes nebolo Covidu, tak by bolo na Mlynárskej ulici možné ochutnať rôzne vína v elegantnej vinotéke VinoDom alebo si dať pohár oroseného piva v hostinci Mlynárčan. Chceme veriť, že táto časť mesta s obnoveným trhoviskom s pravidelnými trhmi v sobotu spolu s prírodou blízkej rieky Váh, znova viacej ožije. Aby aj generácie po nás mohli spomínať na príjemné chvíle prežité v našom meste.
Po polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej uliciPo polstoročí sa opäť mení podoba trhoviska na Mlynárskej ulici