Na chodníku zanechali odkaz pre záchranárov

Na chodníku zanechali odkaz pre záchranárov

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
V prvej vlne pandémie ľudia považovali záchranárov za hrdinov. Svoju vďačnosť im za boj s koronavírusom v prvej línii vyjadrovali napríklad aj potleskom na balkónoch a v oknách.  Prvýkrát sa táto iniciatíva konala 20. marca 2020 a potlesk bolo počuť naprieč celým Slovenskom. O týždeň neskôr aj Seredčania  otvorili okná, vyšli na balkóny a veľký potlesk venovali tým, ktorí sa o nás v tých ťažkých časoch starali.
 
Prešiel rok a správanie niektorých ľudí sa zmenilo. Svoje o tom vie aj záchranár Martin Sojka: „Určite sa správanie voči nám zmenilo, veľa ľudí je nervóznych, vytráca sa pokora a my si to všetko odnášame. V prvej vlne nám tlieskali a teraz nás pomaličky idú biť. Máme veľa takýchto skúseností.  Neostáva nám nič iné, iba sa obrniť trpezlivosťou. No na druhej strane je aj veľa milých a dobrých ľudí. My nepotrebujeme búrlivé ovácie, niekedy stačí príjemné slovo alebo úsmev a to je pre nás najväčšia odmena."
 
Záchranárov o to viac pred niekoľkými dňami potešil nápis na chodníku na Školskej ulici, kde záchranná zdravotná služba sídli: Text znel: „Milí záchranári. Šťastnú cestu. Veľa šťastia, zdravia a hlavne pokoja a Božích milostí. Nech sa Vám vo všetkom čo budete robiť darí. Prajeme Vám ešte pekné a požehnané dni."
 
Martin Sojka povedal: „Je to veľmi milé a potešilo nás to. Ako som spomínal, v dnešnej dobe sú na nás ľudia viac menej nepríjemní. Tak potom je aj takáto maličkosť  pre nás zadosťučinením."
 
Nápis zaujal aj okoloidúcich. Tí sa zastavovali a po prečítané textu odchádzali s úsmevom na tvári. Autori textu možno ani netušia, že koľko ľudí potešili iba niekoľkými slovami.
 
 
Na chodníku zanechali odkaz pre záchranárovNa chodníku zanechali odkaz pre záchranárov