Okres Galanta ostáva v čiernej zóne Covid automatu

Okres Galanta ostáva v čiernej zóne Covid automatu

Zdravie     Iveta Tóthová    
V utorok 16. februára minister zdravotníctva Krajčí informoval o novom regionálnom rozdelení Slovenska podľa COVID AUTOMATU k 16.2.2021 s opatreniami platnými od 22.2.2021.  Podľa celonárodných kritérií COVID AUTOMATU je celé Slovensko naďalej v čiernej fáze, platí IV. stupeň varovania.
 
Podľa aktuálnych údajov sa od budúceho týždňa dostalo do čiernej farby (IV. stupeň varovania) 19 okresov,  50 okresov je bordových (III. stupeň varovania) a 10 okresov červených (II. stupeň varovania).
 
Čierna farba – IV. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 19 okresov:  Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Revúca, Rožňava, Šaľa, Snina, Trnava, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce, Zvolen

Bordová farba - III. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 50 okresov:  Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava I - V, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I - IV, Košice - okolie, Krupina, Levice, Levoča, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senec, Senica, Skalica,  Sobrance, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žilina
 
Červená farba - II. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 10 okresov: Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník
 
Okres Galanta je naďalej zaradený medzi čiernu zónu.
 
Na uplatnenie viacerých výnimiek zo zákazu vychádzania (napríklad cesta na poštu, do banky, úrad, na výdajné miesto eshopu, do čistiarne, autoservisu či záhradkárstva) je potrebný maximálne sedem dní starý test na celom Slovensku bez ohľadu na to, v ktorom okrese bývate.
 
CESTA DO PRÍRODY
➡ Potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody a individuálny šport NEPOTREBUJETE v rámci okresu.
➡ Povolené sú cesty do prírody aj do iných okresov (nie však čiernych), avšak tu sa už musia vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom nie starším ako sedem dní.
➡ Čiže vycestovanie do prírody z ružového, červeného alebo bordového okresu do čierneho a opačne z čierneho okresu do ružového, červeného alebo bordového je zakázané. A takisto pohyb medzi čiernymi okresmi.
 
KTO NEPOTREBUJE TEST
▪️osoby s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako tri mesiace,
▪️ľudia zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, po ktorej uplynulo aspoň 14 dní,
▪️osoby, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu,
▪️žiaci materskej školy, prvého stupňa základnej školy alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti. Prípadne má zákonný zástupca niektorú z výnimiek.
▪️pre účel cesty do prírody mimo okres nepotrebujú test ani deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov, ŤZP osoby na vozíčku, osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím a so závažnou poruchou autistického spektra
 
 
 
Okres Galanta ostáva v čiernej zóne Covid automatu