Zamilované dvojice zo Serede môžu darovaním krvi dať inému šancu znova žiť

Zamilované dvojice zo Serede môžu darovaním krvi dať inému šancu znova žiť

Zdravie     Iveta Tóthová    
Blíži sa Valentín, sviatok zamilovaných. Čo keby ste si tento rok navzájom nekupovali sladkosti či kvety ale darovali spoločne kúsok seba tam, kde je to veľmi potrebné a kde niekomu inému dáte šancu znova žiť ?
 
 Keď sú dvaja šťastní, krv dostane tretí! 
 
Takto vyzývajú hematologicko-transfúziologické oddelenia siete nemocníc Svet zdravia, vrátane galantskej a dunajskostredskej nemocnice, všetky zamilované dvojice. Napriek pandémii sa v nemocniciach stále operuje a zdravotníci potrebujú ošetriť akútnych pacientov. Krvi je však málo.
 
Pri príležitosti sv. Valentína pre zaľúbencov, ktorí prídu krv darovať spoločne,  v nemocniciach pripravili  aj špeciálny darček. Všetky páry dostanú červené zamilované rúška s nápisom LO-VE. Spoločnú fotku vo valentínskych rúškach môžu zdieľať na sociálnych sieťach s odkazom #valentinnatransfuzke.
 
V nemocnici Svet zdravia v Galante  sa bude valentínske darovanie krvi konať od 10. do 19. februára v odberové dni od pondelka do piatka od 7.00 do 10.00 hod. Počet darcov pre pandémiu koronavírusu značne klesol a nemocnice potrebujú doplniť zásoby krvi pre pacientov, u ktorých dochádza k veľkým stratám krvi, napríklad onkologickí pacienti, mamičky s ťažkým pôrodom či akútne úrazy. Nemocnice potrebujú krv všetkých krvných skupín, výrazný nedostatok však evidujú najmä s negatívnym Rh faktorom. V období okolo sv. Valentína chcú osloviť najmä zamilované dvojice. Nemocnice však, samozrejme, uvítajú aj ostatných darcov.
 
Ako darovať?
 
Z epidemiologických dôvodov pre maximálnu bezpečnosť darcov je potrebné sa na darovanie krvi objednať telefonicky. Pre galantské hematologicko-transfúziologické oddelenie je darcom k dispozícii číslo 031/7833 333.
 
Galantská nemocnica dnes funguje v červenom režime, takže sa stará iba o COVID pacientov. Darcovia sa však nemusia obávať. Hematologicko-transfúziologické oddelenie a odbery krvi sa realizujú na mieste, ktoré ma samostatný vchod a nedochádza ku kontaktu s ostatnými pacientmi a personálom. Je tu tiež zabezpečená zvýšená hygiena priestorov. Nemocnica však prosí darcov, aby dodržiavali telefonické objednanie sa a predišlo sa tak koncentrácii darcov v rovnakom čase.
 
Aké pravidlá platia pre darcov krvi v súvislosti s COVID-19?
 
-Darca, ktorý prekonal COVID-19 alebo akúkoľvek inú infekciu dýchacích ciest či zápal pľúc, nemôže darovať krv 28 dní po kompletnom vyliečení.
-Darca, ktorý bol v kontakte s chorým človekom nakazeným koronavírusom, nemôže darovať krv 14 dní od posledného kontaktu s týmto chorým.
-Darca krvi, ktorý absolvoval očkovanie proti ochoreniu COVID-19, nemôže darovať krv 14 dní po očkovaní.
-Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania.
-Darca, ktorý sa vrátil zo zahraničia, zostáva v karanténe a nemôže darovať 14 dní krv, aj keď sa cíti zdravý a nemá žiadne ochorenie dýchacích ciest.
 
Zoznam hematologicko-transfúziologických pracovísk siete nemocníc Svet zdravia, odberné dni a časy i telefonický kontakt nájdu záujemcovia na stránke https://www.procare.sk/darujemkrv/. Rovnako tam nájdu aj mnoho užitočných informácií ohľadom darovania krvi.
 
„Ďakujeme, že lásku pošlete ďalej,“ odkazujú darcom nemocnice.
Zamilované dvojice zo Serede majú možnosť darovať kus seba a tým dať inému šancu znova žiťZamilované dvojice zo Serede môžu darovaním krvi dať inému šancu znova žiť