Návrat do škôl sa zatiaľ odkladá

Návrat do škôl sa zatiaľ odkladá

Školstvo a vzdelávanie     Iveta Tóthová    
Žiaci, učitelia ale aj rodičia netrpezlivo očakávali správu, či sa 1. februára otvoria školské brány. Konzílium epidemiológov rozhodlo, že sa školáci v tomto termíne do lavíc ešte neposadia.  Pokračovať sa bude v dištančnom spôsobe výučby. Oznámil to na tlačovom brífingu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Materské školy a školské kluby detí budú pokračovať tak ako v súčasnosti.
 
Epidemiologická situácia je po skríningovom testovaní naďalej vážna a neklesá ani počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach. Podporiť vzdelávanie sa však rezort chystá takzvanými jarnými školami.
 
Materské školy budú naďalej otvorené pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre, ako aj pre rodičov, ktorým povaha práce neumožňuje vykonávať svoje povolanie z domu, formou homeoffice. Otvorené by pre žiakov takýchto rodičov mali byť aj školské kluby detí pre prvý stupeň základných škôl. „Touto cestou apelujem na zriaďovateľov a riaditeľov škôl, aby zabezpečili dostupnosť materských škôl a školských klubov detí na I. stupni základných škôl pre zamestnancov kritickej infraštruktúry a rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu, ak tak doteraz neurobili,“ vyzval šéf rezortu školstva.
 
Jeho slová potvrdil aj minister zdravotníctva Krajčí: "Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach podľa neho nechce klesnúť. Akékoľvek uvoľňovanie opatrení by bolo v tejto chvíli nezodpovedné." Ak bude situácia priaznivejšia, je možné, že sa určitá skupina žiakov vráti k prezenčnému vzdelávaniu od 8. februára. Na ministerstve školstva sa preto pripravuje aktualizácia manuálu, ktorý bude zverejnený začiatkom budúceho týždňa.
 
Mnohých zaujímú aj jarné prázdniny. Tie sa určite rušiť nebudú. Minister Gröhling poznamenal, že by sa mohli vytvoriť počas prázdnin tzv. jarné školy, podobne ako to bolo v prípade leta, kedy sa uskutočnili letné školy. Cieľom bude prejsť si so žiakmi potrebné učivo a doplniť vzdelanie v tých oblastiach a predmetoch, v ktorých majú nedostatky. Prípadné zvýšené náklady, ktoré školám vzniknú, im preplatia. „Ak sa rozhodnú zorganizovať takzvané „Jarné školy“, výdavky im preplatíme v rámci dohodovacieho konania. Tak to bolo aj na jeseň 2020 pri zvýšených nákladoch na organizovanie výučby v skupinách 5+1,“ ozrejmil minister školstva Branislav Gröhling.
Návrat do škôl sa zatiaľ odkladá